Alanyas korteri soetamise abimaterjal

Kinnisvara Alanya piirkonnas

Alanya kinnisvara

alanya kinnisvara

Kui ma siia esimest korterit soetama hakkasin, siis tuli end tahes tahtmata siinse kinnisvara soetamise protsessi ja üldise turu olukorraga kurssi viia.

See võttis aega oluliselt rohkem kui oleksin oodanud, aga samas oli huvitav.

Seejärel hakkasid sõbrad – tuttavad peale käima, et ma neile kohapealse kinnisvara olukorra lühidalt selgeks teeks ning samuti mõne eriti hea pakkumise leiaksin.

Siis lisandusid tuttavate tuttavate tuttavad ja muu sarnane kontingent, keda ma isiklikult ei tundnudki, aga kel Türgi kinnisvara ost mõttes mõlkus.

 

 

Ja nii kujuneski olukord, et minust sai väikestviisi Türgi kinnisvara ekspert ja vabakutseline turult parimate pakkumiste leidja.

 

Alanyasse soetatakse kinnisvara mitmel põhjusel.

Üks levinumaid on see, et korter soetatakse puhkusekorteriks, mis on samal ajal ka investeering ning pensionisammas. Aastas viibitakse kohapeal ehk healjuhul mõned kuud, ülejäänud aja seisab korter tühjana või renditakse välja.

Teised levinud ostupõhjused on siia elama kolimine, samuti ka hiljem kallimalt edasimüügi pealt tulu teenimine.

 

 2018 / 2019 aasta on hea aeg siia kinnisvara soetamiseks mistahes eesmärgil.

Põhjus on väga lihtne – üsna paljudel türklastel on praegu seoses liiri kursiga rahaliselt rasked ajad ja nad müüvad soodsalt häid asju.

 

Vaata ka siia:  Olukorrast Alanya Kinnisvaraturul

 

Ja siia:  Väga Hea Pakkumine

 


 

Panen kirja peamised asjad mida tuleks teada kui siia millalgi kinnisvara hakkad soetama.

 

 

võta aeg maha

Kõige õigem on alati enne kinnisvara soetamist tulla siia, võtta aeg maha ja elada mõni aeg kohapeal. Siis saad aru, et milline linnaosa on just sulle kõige sümpaatsem jne.

 


Arvesta, et iga kinnisvarabüroo maaklerid kiidavad seda, mille müümisest nad kõige rohkem tulu saavad.

Alati nad pruugigi otseselt valetada (ehk ainult veidi liialdatakse mõne objekti või piirkonna kiitmisel), aga kindlapeale jäetakse mainimata antud objekti või piirkonna puudused.

 

maaklerKortereid maakleriga vaatamas käies ei ole hea mõte välja näidata positiivset emotsiooni juhul kui mõni korter meeldib!

Professionaalne müügimees näeb kliendi vaimustusest särava silma ära ning laseb seejärel käiku kogu oma arsenali, et saada inimene sooritama emotsiooniostu.

Peamiseks maaklerite trikiks on panna klient uskuma, et tegemist on eriti soodsa pakkumisega ja otsustada tuleb kohe, vastasel juhul on see korter ilmselt juba homme või hiljemalt paari päeva pärast juba müüdud kellelegi teisele.

Tavaliselt maksavad emotsiooniostu teinud inimesed 10-20 tuhat eurot üle.

Seda on juhtunud muuhulgas mõnegi tavaelus täiesti adekvaatse eestlasega. Märksõnadeks nende juhtumite puhul on olnud alati liigne naiivsus kombineerituna soovmõtlemise ja enese erakordselt nutikaks pidamisega.

Reeglina on kaine mõistus koju jõudnud järgmisel päeval peale lepingu sõlmimist ja käsiraha maksmist. Aga see on paraku veidi hilja…

 

Praegustes oludes ma tean terve Alanya linna peale ainult kolme kinnisvarafirmat, kellega julgen soovitada asju ajada. Tegemist on suurte ja tugevate firmadega, kel piisavalt rasvapolstrit naha vahel, et rasketel aegadel ellujäämise nimel mitte madalale laskuda.

 

 


uusehitised

 

Soovitav oleks vältida silmnähtavalt vanu ja väsinud korterelamuid. Korterid on nendes küll tihti väga odavad, aga sellel on ka põhjus.

Sellistes majades on levinud vaaraosipelgad ja prussakad. Naabrid aga ei pruugi olla majanduslikult toime tulevad, vaiksed, tagasihoidlikud ning haritud inimesed.

 

Samas ainult see, et maja on uus ja eemalt vaadates ilus, ei tähenda samuti midagi. Kuigi müüja võib väita, et tegemist on väga suure ja tuntud arendusfirma ehitatud kvaliteetse majaga, siis usalda siiski ainult enda kainet mõistust ning pööra tähelepanu pisidetailidele.

 


 

Ole ettevaatlik 0 korrusel paiknevate korteritega, ehk siis sellistega mille põrand asub samal tasapinnal tänavaga. Päike sinna reeglina ei paista ja see tähendab, et pead palju kasutama elektrikütet. Lisaks on sellised korterid tavaliselt otsese päikesevalguse puudumisest tingitult rõskevõitu õhuga ja kui pidevalt uksi – aknaid lahti ei hoia, siis kipuvad hallitama.

Samas sellised korterid on alati tuntavalt odavamad kui teised sama piirkonna korterid.

Leidub ka selliseid 0 korruse kortereid, millede akendele naabermajad päikesepaistet ligi lubavad.liiga lähestikku asuvad majad, kus päike alumiste korruse akendesse kunagi paista ei saa

Tegelikult leidub ka selliseid esimese, teise ja isegi kolmanda korruse kortereid, mille akendesse päike paista ei saa. Ja need ei ole enam 0 korruse korteri hinnaga.. Seega korterit ostes vaata alati, et kas akendest on ikka piisavalt taevast näha. Kui akendest pole üldse taevast näha või on näha vähesel määral, siis pead talveperioodil elektrikütte eest vastikult palju maksma.

Kindlasti ära osta aga keldrikorrusel asuvat korterit. Need on külmad, rõsked ja hallitavad pea alati.


 

See et korteri jahutamisel konditsioneeriga palju raha kulub on müüt. Tänapäeval on levinud väljaspoole akende ette käivad nö päikesekardinad, mille abil saad tuppa pääsevat soojuse hulka reguleerida. Lisaks fakt, et ükski mõistlik eestlane nagunii juulis ja augustis Vahemere ääres ei elutse, sel ajal on paras ringi reisida, näiteks Eestis käia. Muul ajal (kui septembri esimene pool välja arvata) siin liigse kuumusega probleeme pole.

 

Hoopis siis kui su korter on päikese eest varjatud, kulub märkimisväärselt raha. Seda siis elektriküttele talveperioodil.

Kõige ökonoomsemad on korterid, mille aknad on lõunasse. Seda loomulikult juhul kui naabermajad päikest ikka akendesse lubavad.

 tüüpilised päikesekardinad alanyas

 


Kui ostad korterit, mis asub hoones kus peale 01.04.2012 pole ükski välismaalane endale eluaset ostnud, siis on vajalik sõjaväeluba, ehk siinses kõnepruugis “Izmir”, kuna sellega tegelev asutus asub antud linnas.

Nimetus “sõjaväeluba” tuleneb sellest, et Türgi seaduste kohaselt peab sõjaväeline asutus oma andmebaasist kontrollima siia kinnisvara ostva välismaalase tausta (et poleks tuntud terrorist). Samuti on Türgi valitsus määranud piirkonnad, kuhu välismaalased kinnisvara soetada ei saa. Ka seda, et ostetav korter ei asuks mõnes taolises piirkonnas, kontrollitakse sõjaväeloa andmise protsessi käigus.

Sellisel juhul kui sõjaväeluba vajalikuks osutub on korteri ostmine oluliselt tülikam ja aeganõudvam ning võib võtta kuni 3 kuud.

Kui aga peale eelmainitud kuupäeva on mõni välismaalane antud hoonekompleksis endale korteri soetanud, siis ei pea sinna edaspidi elamispinda ostvad välismaalased sõjaväeloaga tegemist tegema. Sel juhul võtab kogu ostuprotseduur reeglina aega maksimaalselt ühe nädala. Peale seda jääb siis ainult vee ja elektrifirmaga liitumine, mis on kah umbes nädala küsimus.

Lühidalt öeldes tuleks võrdväärsete pakkumiste hulgast alati eelistada sellist kus sõjaväeluba vaja ei lähe.


möbleeritud korter

Seda et korter on möbleeritud (või osaliselt möbleeritud) kasutatakse müügiargumendina, et saaks märkimisväärselt kallimat hinda küsida. Eriti harrastavad seda taktikat uuselamute arendajad.

Ära lase end sellest mõjutada! Mööbel tuleks ikka enda maitse järgi valida.

Siin on piisavalt korralikke mööblipoode. On olemas nii kallid poed kui ka odavad.

Ma parem ei hakka siia kirja panema, et mis hinnaga on siin võimalik korralikult ära möbleerida kolmetoaline tühjana ostetud korter, sest suure tõenäosusega hakkaksid mind siis hullumeelseks pidama.

Vihjeks vaid niipalju, et selle raha eest saad Eestis heal juhul möbleeritud ühe toa. Ja sedagi siis kui Jyskist ostad, ise koju vead ja kokku paned.

Siin on ka kojuvedu ning kokkupanek üldjuhul hinna sees.


Ära osta korterit, mis on hetkel välja renditud.

Isegi kui on tegemist hea ja soodsa pakkumisega ning omanik kinnitab väga veenvalt, et üürnikust lahti saamine pole mingi probleem, vajadusel on ta juba homseks läinud – ikkagi unusta see korter. Kui otsustad aga müüjat uskuda ning antud objekti ära ostad, siis on märkimisväärne tõenäosus, et see ost läheb sulle nii raha kui närvikuluna kulukamaks kui oleksid osanud eales arvata.

Türgi on tegelikult vägagi euroopalik maa ja sellega seoses on üürnik seaduse silmis püha lehm.


Mõistlik oleks vältida korteri soetamist lärmakas piirkonnas. Kliimast tulenevalt ei ole kortermajad siin nii paksude seintega kui põhjamaades ja kõikvõimalikud väljastpoolt tulevad helid jõuavad kenasti ka öösel magamistuppa. Seetõttu võiks unustada näiteks diskobaaride ja suurte magistraalide kõrval asuvad kortermajad. Öisel ajal lärmi tekitavaid objekte on tegelikult peale eelmainitute veel omajagu. Üks vihje – selle asemel, et korteri omanikult või kinnisvaramaaklerilt selle paiga mürataseme kohta küsida, võib olla mõttekam endal mõnel hilisõhtul antud kortermaja juures veidi aega veeta, kuulata ning ise otsustada.


 

 

Ülevaade Alanya linnaosadest

 

Alanya piirkonna kaart

Alanya keskus ehk siis kaardil roosakas ala.

Mõnus koht elamiseks eelkõige talvel. Muul ajal leidub seal tohutul hulgal turiste ning samuti tegelasi, kes neilt kuidagi raha kätte üritavad saada. Selle keskel pidevalt viibida ei ole väga lõbus.

Samas on keskus perspektiivne koht investeerimiseks. Kuna olemasolev maa on täis ehitatud ja kuskilt seda juurde ei tule, siis see on piirkond kus hinnad tulevikus ainult ülespoole liiguvad.

Ostmisel võiks vältida sadama piirkonda. Seal on suur ööklubide kontsentratsioon ja vali lärm vaibub alles hommikul 4-5 paiku. Seega on elamine seal komplitseeritud ning sellega seoses tulevikus oma investeeringu rahaks vahetamine samuti keeruline.

Linna keskus on mõnusalt kompaktne ning kõik vajaminev asub lühikese jalutuskäigu kaugusel.

Hinnatase on kesklinnas üsna kõrge, kaasa arvatud vanemates ja väsinud majades.

 

Oba

Asub keskusest ida suunas. Juba piisavalt kaugel, et jalgsi linnas käimine oleks tülikas ja liigselt aega võttev. See tähendab, et siin elades saavad bussid sinu elu osaks. Linnaosa läbivad paar madala veeseisu ning aeglase vooluga magevee oja, mille tulemusena esineb siin vastikult palju sääski. Nad ei ründa küll päeval, aga peale päikese loojumist on nad platsis.

Kahjuks hinnatase on hoolimata miinustest peaaegu sama mis keskuses. Muidugi leidub ka siin vahest ülitoredaid kiirmüügi pakkumisi. Isiklikult seda piirkonda ei soovitaks, kuigi tean paari siin kodu omavat eestlast, kes on siinse eluga suhteliselt rahul.  Plussiks on muidugi see, et rand asub suhteliselt lähedal. Nii et kui huvi on, siis tule vaata ja otsusta ise.

 

Tosmur ja Kestel

Asuvad Oba ja Mahmutlari vahel. Ülearendatud ja õhtuti sääserikas piirkond. Tohutul hulgal uuselamuid on valminud, kuid need on tühjad või peaaegu tühjad. Samas on hetkel valmimisel samuti tohutul hulgal uuselamuid.  Kommunikatsioonid ja infrastruktuur on kesised.

Kuigi mererand on lähedal, siis mina ei soovita küll siia kinnisvara soetada. Samuti ei tea ma kedagi, kes teaks kedagi, kellele see kant meeldiks.

 

Mahmutlar

Kuigi ametlikult on tegemist Alanya linnaosaga, siis reaalsuses on ta täiesti eraldiseisev linn. Oma plusside ja miinustega.

Alanya keskus on 10km kaugusel. Bussisõit sinna võtab umbes 30 minutit. Samas ühistransport on väga efektiivne, bussid Alanyasse väljuvad iga 15 minuti järel.

Kuna faktiliselt on tegemist eraldiseisva linnaga, siis muidugi võiks ka küsida, et kas ikka on vaja koguaeg Alanyas käia. Kohapeal on infrastruktuur ja kõik kommunikatsioonid korralikult välja arendatud ning kõik eluks vajalik olemas ja lähedal.

Elukeskkond on siin üldse kuidagi eriliselt mõnus.

Siia on kinnisvara soetanud üle 10 000 välismaalase ning see number kasvab iga päevaga. Igal sammul kohtab nn kohalikke välismaalasi.

Plussiks on veel mere lähedus ja kinnisvara odavus.

Siin on võimalik saada korter vägagi mõistliku hinnaga ja seda isegi uuemates korralikes ja palju hüvesid pakkuvates majades.

Kokkuvõttes võib seda piirkonda kindlasti soovitada.

Mahmutlaris on märkimisväärselt suur eestlaste kogukond, minagi elan Türgis viibides siin. Meil on siin kujunenud ütelus, et kõik teed viivad Mahmutlarisse.

See tuleneb sellest, et Mahmutlar tavaliselt ei meeldi kellelegi esimesel või teisel külastusel. Aga mida rohkem siia satutakse ning siin aega veedetakse, seda rohkem siin meeldima hakkab ja lõpuks asutaksegi siia elama.

 

Avsallar, Konakli, Demirtas

Tegemist on Alanyast tüütult kaugel asuvate, kuid siiski omi plusse omavate piirkondadega. Miinuseks peale kauguse on veel nende kohtade suhteline väiksus ning sellest tulenevad erinevad külaelu fenomenid.

Samas kui see pole vastumeelne, siis miks mitte.

Kõik kommunikatsioonid ja muu eluks vajaminev on olemas.

Ka neis piirkondades on tihtipeale saadaval heade hindadega kortereid ning isegi soodsaid villasid.

 

 
 

Kinnisvara ost Türgis näeb lühidalt välja nii:

  1. Ostu – müügi lepingu allkirjastamine ja ostja poolt käsiraha (10% objekti hinnast) tasumine.
  2. Maakleri abiga võetakse maksuametist number ning avatakse kohalikus pangas konto.
  3. Lepingus märgitud kuupäevaks tuleb tasuda ülejäänud rahasumma. Reeglina tasutakse see ülekandena või sularahas kinnisvarafirma kontole, kes omakorda kannab raha peale tehingu edukat lõpetamist müüja kontole. Mõnikord toimub ülejäänud 90% raha maksmine ostja poolt müüjale sularahas kinnisvararegistris ehk TAPU-s.
  4. Maakler broneerib aja kinnisvararegistris ehk TAPU-s. Seal kontrollitakse müüdava objekti kohustuste puudumist kolmandate osapoolte ees, ning kui kõik on hästi, siis lähevad ostja, müüja ning maakler määratud ajal TAPU-sse, allkirjastavad nõutud paberid ning ostja saab endale objekti omandiõigust tõendava dokumendi. TAPU-s tuleb ostjal tasuda ka riigilõiv, mis on 4% objekti ametlikust, ehk deklareeritud väärtusest. Viimasel pole turuväärtusega enamasti midagi pistmist, näiteks võib see olla täiesti korraliku korteri puhul 2000€, mistõttu kujuneb riigilõivuks kõigest 80€.
  5. Kui on tegemist uhiuue korteriga, siis tuleb hankida kasutusluba ehk ISKAN. Selle taotlemine pole küll kohustuslik, ning kui korter ostetakse mitte elamiseks vaid puhtalt investeeringuks, siis pole seda vaja teha. Kui aga on plaanis seal ka ise elada, siis on ta paraku vajalik põhjusel, et kohaliku veefirmaga ilma selle dokumendi olemasoluta liituda ei saa. Samas elektrifirmaga saab.. ISKAN-i maksumus sõltub mitmetest asjaoludest, jäädes tavaliselt 1000€ piiresse.
  6. Peale vee ja elektrifirmaga liitumist ongi põhimõtteliselt kõik. Korteri haldustasu on sõltuvalt majast 0-100€ kuus ning see on kombeks maksta haldusfirmale korraga aasta jagu ette.

 
 

NB! Kogu ülalolev info on Alanyas kinnisvara omandamisele mõtlevale inimesele vajalik ja see tasub mõttega läbi töötada. Samas peab märkima, et ainult nendest teadmistest iseseisvalt Türki kinnisvara soetamiseks ei piisa. Osasid väga olulisi asju ei saanud ma siia lehele kirja panna lihtsal põhjusel – neid on liiga keeruline poliitkorrektselt väljendudes nii sõnastada, et jutu mõte häguseks ei muutuks ja üheselt arusaadav oleks. Samas otse ka kõiki asju teatud põhjustel internetis öelda ei saa. Ja paraku just neid kõige olulisemaid asju. Seega – kui sul on huvi Alanya kinnisvara vastu, siis helista või kirjuta.

 

Ma ise ei viibi kogu aeg Alanyas kohapeal, reisin maailmas päris palju ringi, seejuures aasta jooksul 2-3 kuud olen ka Eestis. Seega on olemas võimalus Eestis kohtuda ja pikemalt rääkida.

Ka sel ajal kui mind ei ole Alanyas ega ka Eestis vaid olen reisil kusagil mujal maailmanurgas, aga sa oled Alanyas ning tahaksid kellegagi kohtuda ja kinnisvarast rääkida, siis saan ikka aidata. Sellisel juhul annan sulle 100% usaldusväärse maakleri kontakti, kes teab selle piirkonna kinnisvarast kõike ning võib ka hotelli järele tulla ja hetke parimaid pakkumisi näidata.

 

Vajadusel saan aidata kohalikust pangast korteriostuks vajaliku laenu saamisel. Omal peab olema välja käia pool (tegelikult võib ka nats vähem, sest lepingusse kirjutatavate numbritega saab loominguline olla) korteri hinnast ja siis annab pank ülejäänu.

 

Kui on plaanis kohapeal elada aastas vaid loetud kuud, ning ülejäänud ajaks oleks vaja korter välja üürida, siis saan ka siin aidata – oman sidemeid suures ja usaldusväärses firmas, kes sellega tegeleb.

 

Minu niiöelda firmamärgiks on see, et räägin alati otsekoheselt kõigest nii nagu asjad on.

 

Mingit teenustasu mul siia kinnisvara soetamisel abiks olemise eest ei ole, kui “asjaks” läheb, siis kutsu hiljem soolaleivale ja oleme tasa.

 

 

Urmas Saar

Urmas Saar