Tule elama Alanyasse

Kui Eesti kliimast on villand...

Punane tornKeskmine inimene rügab Eestis stressirohket tööd, maksab räigelt kõrgeid makse, suvel loodusse minnes imetleb lepavõsa ja mõnd mudast veekogu ning toidab sääski.

Ja vähe sellest, et suvi on nagu ta on, muudel aastaaegadel on veel hullem – siis tunnevad end Eestis hästi ainult Tallinna loomaaias elavad jääkarud ja ilmselt ka mõni masohhistist inimene.

Ja keskmine eestlane elab ja töötab kogu selle jama keskel eesmärgiga, et kord aastas saada nädalaks-kaheks reisile normaalsesse elukeskkonda, näiteks Alanyasse.

 

Aga miks mitte mõelda hoopis niipidi:

 

Elama ja töötama peaks inimsõbralikus kliimas, looduses ja ühiskonnas ning ehk kord aastas võiks käia lühikesel reisil mõnes ekstreemses kohas, näiteks Eestis.

 

õhtu mereääres

Kui oled Eestis mistahes alal hinnatud spetsialist, siis siin leiad kenasti rakendust samal alal, kui ainult viitsid selleks veidi vaeva näha.

Siinne miinimumpalk on üle 100 euro kõrgem kui Eestis. Üldse on Türgis palgad veidi kõrgemad kui meil, eriti siin töötavatel eurooplastel, sh eestlastel.

Muidugi teenid rohkem kui lähed tööle Soome, Norrast rääkimata. Aga siinkohal tuleks vaadelda ka su sealseid kulusid, mis paraku on samuti suured, eriti kui võrrelda Türgiga.

Kokkuvõttes võib öelda, et saad siin sama palju töösse panustades endale paremat elukvaliteeti lubada kui põhjamaades. Lisaks veel parem kliima, ilusam loodus ja stressivabam elu.

Kui rääkida konkreetsest rahanumbrist, millega siin kenasti üksi olles (mitte koonerdades) ära elab, juhul kui sul on oma korter, siis selleks on 200 eurot kuus.

Seal sees on eluasemekulud, söögile kuluv raha ning samuti igasugused ettenägematud kulud. Kui peres on 1+ inimest, siis on kulud ühe inimese kohta veel oluliselt väiksemad.

 

Paljud arvavad, et ehk on Eestis närbumise asemel hea mõte minna elama ja töötama (või ka pensionipõlve veetma) mõnda normaalse kliimaga Euroopa Liitu kuuluvasse maale, näiteks Hispaaniasse.

Nii arvajatel on õigus selles, et Eestisse jäämisega võrreldes on see kindlasti hea mõte, juba puhtalt kliima tõttu. Aga samas on Hispaanias inimväärse töö või toimiva äriidee leidmine suhteliselt raske.

Bürokraatia on Hispaanias kole ning veidigi normaalses kohas asuv elamisväärne kinnisvara mõttetult kallis.

Veel tasub teada, et seal pole kohalike suhtumine idaeurooplastest immigrantidesse tihtipeale just suurem asi, pehmelt öeldes.

Negatiivne kohalike suhtumine ei ole seal tunnetatav turistina luurel käies. Nagu igalpool mujalgi turismipiirkondades, kogevad ka kõik Hispaanias viibivad turistid väga sõbralikku suhtumist igasugu teenindajate ja turistinänni müüjate poolt.

Aga kui sul on seal oma elamine ning töö/äri, siis puutud kokku hoopis teistsuguste inimestega, kes enam ei näitle. Reaalsuses on idaeurooplane seal vaat et kõige madalam ühiskonnaklass.

Kui näiteks seal massiliselt elutsevad ja mitte töötavad araablased ning mustanahalised on kohalike silmis vaesed ja kaastunnet väärivad sõjapõgenikud, siis idaeurooplased on nende jaoks konkurendid tööturul, keda eriti ei sallita.

Hispaania ning selle alla kuuluvate Kanaari saarte puhul ei saa ka üle ega ümber seal lokkavast kuritegevusest.

Seal on varguste puhul tegemist sisuliselt tööstusharuga.

Levinud on ka vägivaldne kuritegevus, kusjuures eksisteerivad piirkonnad, kuhu valgetel (eriti naistel ja pimedal ajal) asja pole.

Kohalik politsei ei ilmuta aga araablaste ning mustanahaliste toimepandud kuritegudele reageerimisel tavaliselt entusiasmi, nende huvides on kuritegevuse statistika hoida nii madal kui võimalik.

Ainult vahest harva pääseb näiteks “igavese kevade saare” reaalset köögipoolt ajakirjandusse – LINK

 

 

hispaaniasse elama ja tööle

 

Kokkuvõttes on Hispaanias (sh Kanaari saartel) hakkama saamine isegi keskmisest veidi nutikama ja ettevõtlikuma eestlase jaoks üsna raske.

Sellest küll ei räägita palju, aga tegelikult lõpeb enamuse sinna kolinud eestlaste avantüür sarnaselt J. A. Kiire Venemaa avantüüriga. Samas Eestisse tagasi jõudes hakatakse pea alati jutustama, et tagasi tuldi vabatahtlikult, sest tekkis suur koduigatsus vms.

 

 

 

 

Alanyas on kohalike suhtumine eestlastesse meeldiv. Ja ma ei pea kohalike all silmas mitte turistidele pugevaid ebasiiraid tegelasi, vaid tavainimesi.

Kui üritada kirjeldada tavatürklase suhtumist meisse, siis ilmselt kõige parem on mõelda sellele, et kuidas eestlased suhtuvad lääne inimestesse. Täpselt samasugune on keskmise türklase alateadlik suhtumine eurooplastesse.

Ja eestlane on nende jaoks eurooplane.

 

 

Kuritegevus puudub Alanyas praktiliselt täielikult. Ka kena napis riietuses ning ülemäära napsitanud naisterahvas võib siin öösel kogemata eksida ükskõik kuhu linnaossa, mitte midagi temaga ei juhtu.

Kui oled ettevõtja, kes Eestis on siiamaani suutnud endal hinge sees hoida, siis siin tunned ennast nagu kala vees.

Bürokraatia on lihtne ja maksud ei pigista. Ka tagasihoidliku konkurentsiga valdkondi on piisavalt.

 

Pensionipõlve veetmiseks on Alanya, eriti selle parim äärelinn Mahmutlar lihtsalt paradiis.

 

Mõnda normaalse kliima ja ilusa loodusega EL maale (nt Hispaania) kolimisel tundub esialgu pealiskaudselt vaadatuna Türki kolimise ees olevat 4 suurt eelist:

1. Sul kehtib seal automaatselt Eesti nn haigekassa, ehk ravikindlustus.

2. Pole vaja igal aastal tegeleda elamisloa saamisega.

3. Türgis on kultuurilised erinevused ja teine religioon.

4. Euroopa liit tundub kuidagi kindlam ja turvalisem, Türgis (mitte küll Alanya läheduses) paugutatakse viimastel aastatel pidevalt.

 

hispaaniasse elama ja tööle

Kui aga lähemalt vaadata, siis paraku pole ükski neist argumentidest tõsiseltvõetav.

1. Ravikindlustus on siin meeldivalt odav, samal ajal meditsiinisüsteem maailmatasemel ning oluliselt lühemate ooteaegadega kui Eestis.

Ravikindlustuse hind sõltub inimese vanusest. Näiteks mina olen 2020a seisuga 43a vana ja minu aastane ravikindlustus maksis tugevalt alla saja euro. See ei ole just kallis aastase ravikindlustuse eest, eriti veel tõeliselt heal tasemel meditsiinisüsteemiga riigis..

2. Aastase elamisloa tegemine maksab umbes 200 eurot, sinna lisandub ravikindlustuse maksumus.

Elamisloa saamine käib lihtsalt ja muutub iga aastaga järjest lihtsamaks. Näiteks varsti saavad siin kinnisvara omavad välismaalased tähtajatu elamisloa automaatselt.

3. Kultuurilised erinevused pole eestlase seisukohalt vaadelduna Türgis rohkem ega vähem veidrad kui näiteks Hispaanias. Töö- ja ärisuhetes on aga eestlasel Türgis võrreldes eelnimetatud riigiga lihtsam – siin pole ta kohalike jaoks mitte idaeurooplane vaid lihtsalt eurooplane.

Keskmisele türklasele pole religioon märkimisväärselt olulisem kui keskmisele eestlasele, kedagi siin ei huvita mis usku oled.

Türklased on üsna mõnus, intelligentne ja huumorit armastav rahvas, aga kui ikka puudub igasugune huvi siin elades nendega sotsialiseeruda, siis see on täiesti tehtav. Siin elab piisavalt eestlasi, venelasi ning teisi endise N. Liidu alade rahvusi.

4. Mis puutub turvalisusse, siis Alanya piirkond on alati olnud turvaline, ning olen kindel et nii on ka edaspidi.

Türgi ise on äärmiselt suur maa ja mingid hõõrumised ja paugutamised on kusagil alati olnud. Samas turism on sellele riigile eluliselt vajalik sissetulekuallikas ja sellega seoses hoitakse Alanya suguseid piirkondi erilise hoolega.

Samas kui rääkida “turvalisest” Euroopa Liidust..

Üks asi on see, et ka seal paugutatakse pidevalt ning see trend ei näita vaibumise märke.

Samas kui asja laiema pilguga vaadata, siis statistiliselt on oht terrori läbi hukka saada oluliselt väiksem kui olmeõnnetuse läbi. Nii Euroopas kui Türgis.

Fraasi “turvaline Euroopa Liit” muudab naeruväärseks hoopis tõsiasi, et seda moodustist pole enam kauaks. Paljud analüütikud pakuvad, et see kestab veel maksimaalselt paar aastat, mõned julgemad arvavad et lõpp saabub 3-5a pärast.

Aga mis saab peale EL lõppu nendest eestlastest, kes on oma elu rajanud nt Hispaaniasse? Midagi roosilist sealt ilmselt ei tule, eriti arvestades asjaolusid, et üldine elujärg läheb seal vääramatu jõuga allapoole ning võimul on pidevalt roosad valitsused..

 

 

Vastused tihti esinevatele küsimustele:

 

K: Kuidas on siin Eestist kaasavõetud laste koolitamisega?

V: Enamus siin elavaid eestlasi on pannud oma väikesed lapsed kohalikku kooli. See on tasuta (maksta tuleb vaid kopikaid vihikute jms eest) ning väikesed lapsed ei oska peale emakeele veel nagunii ühtegi võõrkeelt, milleks neid siis panna tasulisse inglise- või venekeelsesse kooli. Kui lapsed juba suuremad ja inglise või vene keel suus, siis võiks kaaluda ka rahvusvahelisi koole, mis asuvad siin pea igas linnaosas.

 

K: Mul on selline ja selline haridus ja olen töötanud sellistel ja sellistel ametikohtadel, mis on minu võimalused siin tööle saada?

V: Kõik oleneb iseendast. Vakantseid töökohti on piirkonnas tegelikult lademes. Aga on oluline, et tegutseksid õiges järjekorras. Asjad toimivad siin niipidi, et mitte sina ei leia meeleheitlikult otsides omale ideaalselt sobivat ja hästitasustatud tööd, vaid see töö peab sind ise üles leidma. Selleks on esmalt vajalik siin omas kodus kohustustevabalt mõnda aega lihtsalt keskkonda sisse elada.

Alles siis kui oled siin kohapeal omas kodus minimaalselt pool aastat lihtsalt elanud, hakkad aru saama kuidas siin asjad käivad. Kui oled selle ära jaganud, siis nii sobiva töö leidmine kui mistahes asja saavutamine Türgis muutub su jaoks ühtäkki veidralt lihtsaks. Kui nüüd üritada täpsemalt seletada, et mis asja sa siis ära jagama pead, siis eelkõige räägime mõtteviisist ja piltlikult öeldes sind ümbritsevast aurast.  Seda sõnades ära seletada ei ole võimalik.

 

K: Tahan kolida Alanyasse pensionipõlve veetma, kliimapagulasena talvituma või ka lihtsalt elama-töötama, ning mul on ka majanduslik võimekus elamispinna soetamiseks. Millest peaks alustama?

V: Alustada võiks sellest, et võtad minuga ühendust, räägime ning võimalusel saame kokku – niimoodi oskan just sulle kõige paremini sobiva edasise tegutsemise kava kokku panna.

 

K: Tahan kolida Alanyasse, aga elamispinna soetamise võimekust mul pole, isegi panga abil mitte. Millest peaksin alustama sellisel juhul?

V: Võiksid alustada omale elamispinna soetamise võimekuse tekitamisega. Kui see võimekus olemas, siis on õige aeg minuga kontakteeruda. Asi selles, et ilma isikliku elamispinnata on pikemas perspektiivis hakkamasaamine vähetõenäoline.

 

Siia juba sisseelamise ajaks oma kodu loomine annab üüripinnaga võrreldes 2 väga olulist eelist. Esiteks on see meeletult soodsam, sa ei maksa igakuiselt sadu eurosid (mis siin on väga suur raha) õhku. Teiseks motiveerib siin kodu omamine asjadega tõsisemalt tegelema ja ei lase mingi tühise tagasilöögi tekkimisel kohe käega löömisest mõtlema hakata.

 

 

 

 

Veel mõned faktid Alanya kohta:

 

 Siin on oluliselt tervislikum elada kui Eestis.  Sellele aitavad kaasa nii kohalik toit kui kliima. Veel väärib märkimist, et alkoholi tarbimine väheneb siin sujuvalt suurusjärgu võrra, võrreldes sellega palju Eestis tarbisid.

 Oma Eestis asuva korteri müügist saadud rahaga saad siin osta parema korteri. 2020 aastal Eestis (loe: koleda kliimaga perspektiivitul ääremaal) kinnisvara buumib täiega, st sul on viimane võimalus oma kinnisvara eest ebaõiglaselt palju raha saada. Samal ajal Alanyas (loe: mõnusa elukeskkonnaga perspektiivikas kuurortlinnas) on kinnisvara hinnad hoolimata riigi täiesti korrasolevast ning jätkusuutlikust majandusest üsna madalas seisus.

 Kui oled pensionär, siis selle pensioniga mis iga kuu su arvele laekub, elad siin väga kenasti ära.

 Apteekides on olemas kõik ravimid, seejuures oluliselt soodsamalt kui Eestis.

 Siin on muhe ja kokkuhoidev eestlaste kogukond.

 Alanya on turvaline elukeskkond ka pikemas perspektiivis, erinevalt näiteks Eestist.

 Türgi on sekulaarne riik ja igaüks usub mida tahab, mitte kedagi teise tõekspidamised ei häiri.

 Siin on omapärasid ja veidrusi. Ka selliseid mis mõnikord häirivad. Aga kui asja kõrvalseisja pilguga vaadata, siis tegelikult on siin kõiksugu häirivaid nähtusi ikkagi oluliselt vähem kui Eestis ja Euroopa Liidus tervikuna.

 Keelebarjääri ei tasuks mingil juhul peljata. Isegi siis kui võõrkeelte oskused on väga napid. Siin saab sellegi poolest alati hakkama. Türklased on väga sõbralikud, abivalmid ja mõistvad.

 

Kinnisvara muretsemisel (vajadusel ka kohalikust pangast laenu saamisel) saan aidata, vt Alanya kinnisvara.

 

Mõned mõtted erinevatest maadest – Kuhu minna elama

 

Alanya poolsaar