Türgi kinnisvara Alanya piirkonnas

 

 

 

alanya kinnisvara

Kui ma siia esimest korterit soetama hakkasin, siis tuli end tahes tahtmata siinse kinnisvara soetamise protsessi ja üldise turu olukorraga kurssi viia.

See võttis aega, raha ja närve oluliselt rohkem kui oleksin oodanud.

Ainuüksi selleks et õppida selgeks kuidas tänaval suvalisse kinnisvarabüroosse sisse astudes suht kiirelt (paari – kolme päevaga) ära jagada, kas tegemist on korraliku kinnisvarafirma või sulleritega, kulus meeletu aeg.

Seejärel hakkasid varsti sõbrad – tuttavad peale käima, et ma neile kohapealse kinnisvara olukorra lühidalt selgeks teeks ning samuti mõne eriti hea pakkumise leiaksin.

 

Siis lisandusid tuttavate tuttavate tuttavad ja muud inimesed, keda ma isiklikult ei tundnudki, aga kel Türgi kinnisvara ostmine mõttes mõlkus.

 

Kuna veedan igal aastal suure osa ajast Alanyas ja mulle meeldib kui siin on palju eestlasi, siis aitan alati suurima heameelega kõiki kes siia kinnisvara osta soovivad.

 

 

Iga aastaga soetab siia puhkusekodu järjest suurem hulk eestlasi ning katsun alati nõu ja jõuga abiks olla.

 

 

 

2021 seisuga on peamiseks Alanyasse korteri soetamise põhjuseks see, et väga paljud Eesti pensionärid ja pensionieelikud on aru saanud, et Alanya on nii talvitumiseks kui aastaringseks elamiseks parim paik, seda nii tervisele, mugavusele kui ka rahakotile mõeldes.

 

Siin on olemas üpris suur eestlastest pensionäride kogukond ja see kasvab pidevalt.

 

Koroona-ajastul viibib siin ka omajagu selliseid eestlasi, kes varem pidid iga päev kontoris kohapeal istuma, aga seoses uue olukorraga teevad nüüd interneti vahendusel kaugtööd.

Ja miks peaks seda tegema sombuse ning jaheda kliimaga stressirikkas Eestis kui on võimalus teha seda paremas keskkonnas.

 

Alanyasse Türki elama

 

Enamus eestlasi viibivad siin tavaliselt sügisest kevadeni, aga paljud on praktiliselt terve aasta kohapeal, vaid juulis-augustis käiakse Eestis.

 

Paljud soetavad siia ka lihtsalt puhkusekorteri, mis on samal ajal investeering ning pensionisammas. Ise puhatakse selles kord – paar aastas, ülejäänud ajaks renditakse korter reeglina välja (ei ole siin üldse keerukas).

 

Teised levinud ostupõhjused on siia elama kolimine, samuti ka lihtsalt raha paigutamine kindlasse kohta.

Väga paljudele on siinkohal meeltmööda asjaolu, et misiganes Eestis ka ei juhtuks, Türki soetatud kinnisvara kodumaised ametnikud temalt ära võtta ei saa, isegi kui nad seda väga tahaksid..

 

 

 

 

 

 

2021 aasta on vaatamata koroonale vägagi hea aeg Türki kinnisvara soetamiseks

 

 

Olukord Alanya kinnisvaraturul võrreldes paari aasta taguse ajaga tugevalt muutunud ja seda eurooplastest kliimapõgenike kasuks.

 

Praegu on Türgi liiri kurss euro suhtes mõnusalt madal!

 

Alles paar aastat tagasi sai ühe euro eest sai 2,5 – 3 liiri.

Vaata näiteks SIIA, nägemaks mitu liiri täna ühe euro eest saab.

Kuna praegune kurss on oluliselt soodsam (meie jaoks kel eurod taskus), on ka kohalik kinnisvara meile hetkel soodne.

 

Mahmutlari linnaosas (mis on eurooplase jaoks parima elukvaliteediga linnaosa) saab praegu väga korraliku kahetoalise uues ja vinges kortermajas ca 30 – 40 000 euro eest. Sama raha eest saab ka igati kena kolmetoalise veidi vanemas ja elanikele vähem hüvesid võimaldavas majas.

 

 

 

 

Peamised asjad mida tuleks teada kui siia kinnisvara hakkad soetama.

 

 

Kõige olulisem on leida korralik / usaldusväärne kinnisvarafirma!

Alanyas asub sadu kinnisvarafirmasid, neid on peaaegu igal nurgal.

Kõikidel on enam-vähem korralik kontor ja headest psühholoogidest koosnev meeskond. Isegi kui pead ennast üliheaks inimestetundjaks, siis siin on tegemist proffidega, kes su iga kell ära lollitavad.

Kui hakata korralikku kinnisvarafirmat otsima internetis googeldades, siis see on täiesti mõttetu tegevus.

Sisestades googlisse nt “alanya real estate” saad vastuseks kümnete viisi vinge ja usaldusväärse mulje jätvaid kodulehti, kes väidavad et nad on üks suurimaid tegijaid piirkonnas. Omavad justkui kümneid töötajaid, lisaks olevat neil harukontorid Istanbulis, Antalyas, Ankaras jne. Tegelikult see kõik on pettus…

 

Viimati sai 1 eestlane niiviisi haledalt petta 2020 aastal, ning kuna selliseid juhtumeid tuleb ikka aegajalt ette, siis kirjutaks sellest teistele hoiatuseks pisut lähemalt:

Inimene leidis googeldades hästi kõlava ning usaldust tekitava nimega firma, kelle koduleht jätab samuti mulje nagu oleks tegemist paljude töötajatega ning eri linnades harukontoreid omava tõsise kinnisvarafirmaga. Reaalsus on sellest aga erinev, tegemist on petufirmaga.

Temaga hakkas sealtpoolt suhtlema vene rahvusest naisterahvas, kes elab ja “töötab” koos kohaliku sullerfirma tegelinskiga.

Seejärel laskis enesele pähe määrida täielikus karup….s (Avsallar) millalgi tulevikus ehitama hakatavasse (antud ehituse reaalse toimumise kohta on asjast pisut lähemalt teadval siinkirjutajal “kerged” kahtlused) kortermajja 1-toalise korteri 38 000 euro eest.

Alanya piirkonna parimates elurajoonides (Mahmutlaris või Kargicakis) oleks sama raha eest saanud korraliku firma ehitatavas (loe: reaalselt valmivas) kortermajas kahetoalise, 1-toalise saaks 25 000 eest…

 

 

Korraliku kinnisvarafirma leidmiseks on 2 valikut:

1. Katseta omal käel normaalse firma väljasõelumist petturfirmade hulgast. Samas võid olla kindel, et see läheb nii finantsi- kui närvikuluna üsna kalliks, kuid mis ei tapa teeb tugevamaks. Hetkel julgen seda siiski soovitada vaid neile, kel raha puuga seljas ning masohhismipisik hinges. Paljud kes selle tee valisid, on saanud ka täieliku hävingu osaliseks.

2. Võta minuga ühendust, räägi oma soovidest ja ma annan sulle mõne korralikus firmas töötava usaldusväärse maakleri kontakti, kes antud hetkel just sinu vajadusi ja võimalusi arvestades kõige rohkem sobib.

 

2021 aastal viibin tihti Eestis, seega võime ka kohtuda, et asju arutada: +372 511 2599 / urmas@alanya.ee

 

 

 


uusehitised

 

Soovitav oleks vältida silmnähtavalt vanu ja väsinud korterelamuid. Korterid on nendes küll tihti väga odavad, aga sellel on ka põhjus.

Sellistes majades on levinud vaaraosipelgad ja prussakad. Naabrid aga ei pruugi olla majanduslikult toime tulevad, vaiksed, tagasihoidlikud ning haritud inimesed.

 

Samas ainult see, et maja on uus ja eemalt vaadates ilus, ei tähenda samuti midagi. Kuigi müüja võib väita, et tegemist on väga suure ja tuntud arendusfirma ehitatud kvaliteetse majaga, siis usalda siiski enda kainet mõistust ning pööra tähelepanu pisidetailidele.

Alati võid minuga ühendust võtta ja huvipakkuva elamukompleksi kohta küsida.

 


 

Ole ettevaatlik 0 korrusel paiknevate korteritega, ehk siis sellistega mille põrand asub samal tasapinnal tänavaga. Päike sinna reeglina ei paista ja see tähendab, et pead palju kasutama elektrikütet. Lisaks on sellised korterid tavaliselt otsese päikesevalguse puudumisest tingitult rõskevõitu õhuga ja kui pidevalt uksi – aknaid lahti ei hoia, siis kipuvad hallitama.

Samas sellised korterid on alati tuntavalt odavamad kui teised sama piirkonna korterid.

Leidub ka selliseid 0 korruse kortereid, millede akendele naabermajad päikesepaistet ligi lubavad.liiga lähestikku asuvad majad, kus päike alumiste korruse akendesse kunagi paista ei saa

Tegelikult leidub ka selliseid esimese, teise ja isegi kolmanda korruse kortereid, mille akendesse päike paista ei saa. Ja need ei ole enam 0 korruse korteri hinnaga.. Seega korterit ostes vaata alati, et kas akendest on ikka piisavalt taevast näha. Kui akendest pole üldse taevast näha või on näha vähesel määral, siis pead talveperioodil elektrikütte eest vastikult palju maksma.

Kindlasti ära osta aga keldrikorrusel asuvat korterit. Need on külmad, rõsked ja hallitavad pea alati.


 

Kõige ökonoomsemad on korterid, mille aknad on lõunasse. Seda loomulikult juhul kui naabermajad päikest ikka akendesse lubavad.

 tüüpilised päikesekardinad alanyas

 


Kui ostad korterit, mis asub hoones kus peale 01.04.2012 pole ükski välismaalane endale eluaset ostnud, siis on vajalik sõjaväeluba, ehk siinses kõnepruugis “Izmir”, kuna sellega tegelev asutus asub antud linnas.

Nimetus “sõjaväeluba” tuleneb sellest, et Türgi seaduste kohaselt peab sõjaväeline asutus oma andmebaasist kontrollima siia kinnisvara ostva välismaalase tausta (et poleks tuntud terrorist). Samuti on Türgi valitsus määranud piirkonnad, kuhu välismaalased kinnisvara soetada ei saa. Ka seda, et ostetav korter ei asuks mõnes taolises piirkonnas, kontrollitakse sõjaväeloa andmise protsessi käigus.

Sellisel juhul kui sõjaväeluba vajalikuks osutub on korteri ostmine oluliselt tülikam ja aeganõudvam ning võib võtta kuni 3 kuud.

Kui aga peale eelmainitud kuupäeva on mõni välismaalane antud hoonekompleksis endale korteri soetanud, siis ei pea sinna edaspidi elamispinda ostvad välismaalased sõjaväeloaga tegemist tegema. Sel juhul võtab kogu ostuprotseduur reeglina aega maksimaalselt ühe nädala. Peale seda jääb siis ainult vee ja elektrifirmaga liitumine, mis on kah umbes nädala küsimus.

Lühidalt öeldes tuleks võrdväärsete pakkumiste hulgast alati eelistada sellist kus sõjaväeluba vaja ei lähe.


möbleeritud korter

Seda et korter on möbleeritud (või osaliselt möbleeritud) kasutatakse müügiargumendina, et saaks märkimisväärselt kallimat hinda küsida.

Ära lase end sellest mõjutada! Mööbel tuleks ikka enda maitse järgi valida.

Siin on piisavalt korralikke mööblipoode. On olemas nii kallid poed kui ka odavad.

Ma parem ei hakka siia kirja panema, et mis hinnaga on siin võimalik korralikult ära möbleerida kolmetoaline tühjana ostetud korter, sest suure tõenäosusega hakkaksid mind siis hullumeelseks pidama.

Vihjeks vaid niipalju, et selle raha eest saad Eestis heal juhul möbleeritud ühe toa. Ja sedagi siis kui Jyskist ostad, ise koju vead ja kokku paned.

Siin on ka kojuvedu ning kokkupanek üldjuhul hinna sees.


Ära osta korterit, mis on hetkel välja renditud.

Isegi kui on tegemist hea ja soodsa pakkumisega ning omanik kinnitab väga veenvalt, et üürnikust lahti saamine pole mingi probleem, vajadusel on ta juba homseks läinud – ikkagi unusta see korter. Kui otsustad aga müüjat uskuda ning antud objekti ära ostad, siis on märkimisväärne tõenäosus, et see ost läheb sulle nii raha kui närvikuluna kulukamaks kui oleksid osanud eales arvata.

Türgi on tegelikult vägagi euroopalik maa ja sellega seoses on üürnik seaduse silmis püha lehm.


Mõistlik oleks vältida korteri soetamist lärmakas piirkonnas. Kliimast tulenevalt ei ole kortermajad siin nii paksude seintega kui põhjamaades ja kõikvõimalikud väljastpoolt tulevad helid jõuavad kenasti ka öösel magamistuppa. Seetõttu võiks unustada näiteks diskobaaride ja suurte magistraalide kõrval asuvad kortermajad.


 

 

 

Ülevaade Alanya linnaosadest

 

Alanya piirkonna kaart

 

Alanya keskus ehk siis kaardil roosakas ala.

Mõnus koht elamiseks eelkõige talvel. Muul ajal leidub seal tohutul hulgal turiste ning samuti tegelasi, kes neilt kuidagi raha kätte üritavad saada. Selle keskel pidevalt viibida ei ole väga lõbus.

Samas on keskus perspektiivne koht investeerimiseks. Kuna olemasolev maa on täis ehitatud ja kuskilt seda juurde ei tule, siis see on piirkond kus hinnad tulevikus ainult ülespoole liiguvad.

Ostmisel võiks vältida sadama piirkonda. Seal on suur ööklubide kontsentratsioon ja vali lärm vaibub alles hommikul 4-5 paiku. Seega on elamine seal komplitseeritud ning sellega seoses tulevikus oma investeeringu rahaks vahetamine samuti keeruline.

Linna keskus on mõnusalt kompaktne ning kõik vajaminev asub lühikese jalutuskäigu kaugusel.

Hinnatase on kesklinnas üsna kõrge, sh vanemates ja väsinud majades.

 

Oba ja Cikcilli

Asuvad keskusest ida suunas. Juba piisavalt kaugel, et jalgsi linnas käimine oleks tülikas ja liigselt aega võttev. See tähendab, et siin elades saavad bussid sinu elu osaks. Linnaosasid läbivad paar madala veeseisu ning aeglase vooluga magevee oja, mille tulemusena esineb siin vastikult palju sääski. Nad ei ründa küll päeval, aga peale päikese loojumist on nad platsis.

Kahjuks hinnatase on Oba puhul hoolimata miinustest peaaegu sama mis keskuses. Muidugi leidub ka siin vahest ülitoredaid kiirmüügi pakkumisi. Isiklikult seda piirkonda ei soovitaks, kuigi tean paari siin kodu omavat eestlast, kes on siinse eluga suhteliselt rahul.  Nii et kui huvi on, siis tule vaata ja otsusta ise.

Samas Cikcilli puhul on tegemist kohaliku nö lollidekülaga. See piirneb Oba-ga sisemaa poolt, jäädes merest kaugele.

Kuna maa hind on siin odavam kui mujal Alanya ümbruses (kehva asukoha töttu), siis on siia arendatud tohutult kortermaju. Kortereid müüakse siin aga jaburalt kallite hindadega, lühidalt öeldes on need mõeldud üsna lihtsameelsetele.

 

Tosmur ja Kestel

Asuvad Oba ja Mahmutlari vahel. Ülearendatud ja õhtuti sääserikas piirkond. Suurel hulgal uuselamuid on valminud, kuid need on tühjad või peaaegu tühjad. Samas on hetkel valmimisel samuti tohutul hulgal uuselamuid.  Kommunikatsioonid ja infrastruktuur on kesised.

Kuigi mererand on lähedal, siis mina ei soovita küll siia kinnisvara soetada. Samuti ei tea ma kedagi, kes teaks kedagi, kellele see kant meeldiks.

 

Mahmutlar

Alanya kõige mõnusam linnaosa Mahmutlar

Alanya kõige mõnusam linnaosa Mahmutlar

Kuigi ametlikult on tegemist Alanya linnaosaga, siis reaalsuses on ta täiesti eraldiseisev linnake.

Alanya keskus on 10km kaugusel. Bussisõit sinna võtab umbes 30 minutit. Ühistransport on väga efektiivne, bussid Alanyasse väljuvad iga 15 minuti järel.

Kuna faktiliselt on tegemist omaette linnaga, siis muidugi võiks ka küsida, et kas üldse on vaja Alanyas käia. Kohapeal on infrastruktuur korralikult välja arendatud ning absoluutselt kõik kvaliteetseks eluks vajalik olemas ja väga lähedal.

Mahmutlari suurimaks eeliseks on see, et kusiganes sa siin elad, väga mõnus mererand on maksimaalselt 400m kaugusel.

Siin on ka ilus rannapromenaad kogupikkusega ca 20km – see on nii jalutamiseks kui jalgrattaga sõitmiseks ideaalne.

Elukeskkond on siin üldse kuidagi eriliselt mõnus.

Siia on kinnisvara soetanud üle 20 000 välismaalase ning see number kasvab iga päevaga. Igal sammul kohtab nn kohalikke välismaalasi.

Plussiks võrreldes näiteks Alanya kesklinnaga on veel see, et enamus kortermaju on uued, kaasaegsed ja soodsa hinnatasemega.

Kokkuvõttes võib seda piirkonda kindlasti soovitada.

Mahmutlaris on märkimisväärselt suur eestlaste kogukond, minagi elan Türgis viibides siin. Meil on siin kujunenud ütlus, et kõik teed viivad Mahmutlarisse.

 

Kargicak - Alanya

 

Kargicak

Tegemist on Mahmutlari nö jätku-linnaosaga, mida võib lugeda üsna perspektiivseks.

Paik on igas mõttes täitsa mõnus.

Vajaminev infra on toimiv, ühistransport efektiivne ja loodusvaated ilusad.

Seda paika julgen kindlalt soovitada. Eriti sobib ta vaiksema ning rahulikuma elukeskkonna otsijatele.

 

 

 

Demirtas

Mahmutlarist 10km idapoole asub väga eriline väike linnake nimega Demirtas. Tegemist on puhtalt kohalike linnakesega, turiste kohtab siin harva ning needki on läbisõidul.

Samas on tegu mõnusalt sürr kohaga, siin viibides saad osa nö Päris Türgist, mida turismipiirkondades ei kohta.

Kuigi siin leidub ka kortermaju, soovitaksin seda piirkonda inimestele, kes tahaksid omada Türgis villat.

Selle linnakese äärealadel on pidevalt müügis lahedaid privaatseid villasid ning sealjuures väga mõistlike hindadega.

 

 

 

Avsallar, Türkler ja Konakli

Alanya piirkonna kõige jubedamad kohad elamiseks.

Turismihooajal on need paigad ülerahvastatud ja lärmakad, rannad kuuluvad hotellidele. Muul ajal on need kohad aga sisuliselt väljasurnud. Kõikjal on siis ainult laga ning toidu või esmatarbekaupade hankimiseks tuleb sõita üsna kaugele.

Kui mõnesse neist asulatest kinnisvara soetada, ning hiljem peaks tekkima tahtmine või vajadus see ära müüa, siis see on võimalik heal juhul poole selle raha eest, mis ise maksid.

 

 
 

Kinnisvara ost Türgis näeb lühidalt välja nii:

 

  1. Ostu – müügi lepingu allkirjastamine ja ostja poolt käsiraha (10% objekti hinnast) tasumine.
  2. Objektile tellitakse riiklik hindaja (see on uus, alles 2019 rakendunud muutus). Just tema hinnangust korterile sõltub hilisem riigilõiv.
  3. Maakleri abiga võetakse maksuametist number ning avatakse kohalikus pangas konto.
  4. Lepingus märgitud kuupäevaks tuleb tasuda ülejäänud rahasumma. Reeglina tasutakse see ülekandena või sularahas kinnisvarafirma kontole, kes omakorda kannab raha peale tehingu edukat lõpetamist müüja kontole. Mõnikord toimub ülejäänud 90% raha maksmine ostja poolt müüjale sularahas kinnisvararegistris ehk TAPU-s.
  5. Maakler broneerib aja kinnisvararegistris ehk TAPU-s. Seal kontrollitakse müüdava objekti kohustuste puudumist kolmandate osapoolte ees, ning kui kõik on hästi, siis lähevad ostja, müüja ning maakler määratud ajal TAPU-sse, allkirjastavad nõutud paberid ning ostja saab endale objekti omandiõigust tõendava dokumendi. TAPU-s tuleb ostjal tasuda ka riigilõiv, mis on 4% objekti väärtusest (sellest mis riiklik hindaja arvas objekti turuhinnaks olevat).
  6. Kui on tegemist uhiuue korteriga, siis tuleb hankida kasutusluba ehk ISKAN. Selle taotlemine pole küll kohustuslik, ning kui korter ostetakse mitte elamiseks vaid puhtalt investeeringuks, siis pole seda vaja teha. Kui aga on plaanis seal ka ise elada, siis on ta paraku vajalik põhjusel, et kohaliku veefirmaga ilma selle dokumendi olemasoluta liituda ei saa. Samas elektrifirmaga saab.. ISKAN-i maksumus sõltub mitmetest asjaoludest, jäädes tavaliselt 1000€ piiresse.
  7. Peale vee ja elektrifirmaga liitumist ongi kõik.

 

 

Korteri jooksvad kulud

Kortermaja haldustasu on sõltuvalt kompleksis pakutavatest teenustest tavaliselt 0 – 30 eurot kuus.

Vee ja elektri eest tasutakse vastavalt tarbimisele, mingeid püsikulusid ei ole. Nii vesi kui elekter on oluliselt odavamad kui Eestis.

Kinnisvaramaks sõltub korteri asukohast ja suurusest, jäädes keskmiselt aastas 10 – 20€ piiresse.

Kindlustus maksab keskmise korteri puhul ca 100€ aastase kindlustuse puhul.

 

 

NB! Koroona ajastul on korraliku kinnisvarafirmaga asju ajades kõik tehtav mugavalt ja soodsalt interneti teel.

 
 

Veel paar olulist asja teadmiseks

 

1. Ära usalda kohalikke kinnisvaraportaale.

Neist ei saa head ülevaadet olemasolevatest pakkumistest, paljud petistest maaklerid esinevad seal müüdavate objektide omanikena, lisaks leidub ohtralt libapakkumisi, mis on mõeldud puhtalt välismaalastele.

Soodsale libapakkumisele reageerinud välismaalane (loe: tulevane lüpsilehm) meelitatakse mõne kohaliku kinnisvarabüroo kontorisse. Seal teda töödeldakse psühholoogiliselt, tekitatakse tunne, et ta on usaldusväärsete sõprade seltsis.

Kui välismaalast objektiga tutvuma sõidutatakse, siis viiakse ta tihti hoopis mõnd muud müügis olevat korterit vaatama. Ja see ei ole enam kaugeltki hea hinna-kvaliteedi suhtega pakkumine. Kui lüpsilehm nüüd imestust avaldab, a´la see ei ole ju seesama korter, siis tuuakse ülihead põhjendused, et miks seda teist ei saanud vaatama minna. Seejärel lastakse käiku kogu oma veenmisarsenal, et kliendile kuidagi olemasolev korter pähe määrida.

Antud skeemi ohvriteks on langenud viimasel ajal 2 eestlast.

 

 

2. Paljudel Türgis korterit osta soovivatel inimestel tekib küsimus, et kas osta otse omanikult on soodsam kui läbi mõne kinnisvarabüroo?

Vastus on lihtne: Läbi korraliku kinnisvarabüroo ostes tuleb hind kokkuvõttes sama, aga ostuprotsess on kordades lihtsam ja igati murevaba.

Korralike büroode tööpõhimõte on selline, et peale tehingut maksab korteri müüja neile tehtud töö (ostja leidmine + bürokraatiaga tegelemine) eest eelnevalt kokkulepitud protsendi müügitehingu hinnast, tavaliselt  5%. Näiteks 40 000 eurot maksva korteri puhul on selleks 2000.

Kui sul õnnestub leida iseseisvalt keegi, kes soovib oma korterit müüa, siis võid olla kindel, et ta tahab saada siiski turuhinda. Kui ta teab et tema korteri turuhind on nt. 40 000 siis miks peaks ta selle sulle müüma odavamalt, arvestades seda et ta ise on teinud ära ka kinnisvarabüroo töö (leidnud ise ostja ja tegeleb müügiprotsessi käigus ka kogu bürokraatiaga).

Peale selle, et iseseisvalt korteri müüja otsimine on täiesti mõttetu, on see ka reaalsuses üsna raske. Arvestada võid sellega, et kohalike interneti kuulutusteportaalide ning kohalike “sõprade” kasutamine on mädasoo.

 

Ainuke mõistlik viis korterit otse omanikut osta on see, kui ostad korteri korralikust ehitusfirmast kes kortermaju ehitab ning samal ajal ka müüb. Kui sul on huvi saada tuttuus korter ehitusfirma hinnaga, siis võta kontaktide saamiseks ühendust urmas@alanya.ee või +372 5112599

 

 

3. Võta teadmiseks fakt, et kuni sa pole püsivalt kohapeal elanud vähemalt paari aastat, siis sul ei saa kuurortpiirkonnas (ehk siis piirkonnas kus liigub ohtralt rahakaid, aga lihtsameelseid turiste) tekkida reaalseid kohalikke sõpru. Seejuures ei oma tähtsust mitukümmend korda sa siin juba turismireisil oled käinud. Kuurortpiirkondade kohalikud lihtsalt on teistmoodi häälestatud kui tavalised siiralt külalislahked türklased.

Need kes turistile tekivad on “sõbrad” kelle huviks esmalt usaldus võita ja seejärel kasu lõigata.

Kui turist on siin kohapeal viibides kusagil mingis situatsioonis öelnud, et Alanya meeldib talle väga ning ta kaalub siia korteri soetamist, siis koheselt hakkab arenema teada-tuntud skeem  – talle tekib ülilahketest kohalikest (kellel tihti on valged naised) “sõpruskond”.

Uued “sõbrad” tutvustavad turistile ning tema perele omi peresid, nende naistest (euroopa või slaavi päritolu) saavad turisti naise suured sõbrannad, tehakse ühiseid väljasõite looduslikult ilusatesse kohtadesse jne.

Tihti tekib uus “sõpruskond” ka niipidi, kui mõne kohalikuga koos elav valge naine kuuleb turisti mainivat oma huvi kohaliku kinnisvara vastu ja hakkab seepeale sõbrustama, tutvustab oma perekonda jne.

 

Turistile luuakse illusioon, et tal on nüüd siin kohapeal usaldusväärsed perekonnasõbrad, kes teda alati isetult mistahes küsimuses aitavad.

“Juhuslikult” töötab ka keegi uutest “sõpradest” kinnisvarabüroos või isegi omab üht neist (Alanyas on kinnisvarafirmasid teadupärast sadu). Loomulikult kiidavad uued “sõbrad” kui ühest suust antud firmat kui üht lugupeetuimat kinnisvarabürood piirkonnas.

Reaalsuses toimub kogu see tsirkus selle nimel, et osa saada uuele lihtsameelsele pähe määritavast kinnisvaratehingust, mis on soodne kõigile peale näitemängu ohvri. Mängus on kümned tuhanded eurod ja sellest saavad proportsionaalselt osa kõik kes shows kaasa tegid.

Peale seda kui ohver on korteri ära ostnud, hakkavad uued “sõbrad” vaikselt ära kaduma ja ei leia enam turisti probleemidega (mida on kahtlasest firmast korteri ostnul omajagu) tegelemiseks aega.

Eriti koomiline on aga finaal sellisel juhul kui turist ostab korteri kusagilt mujalt kui oma suurte “sõprade” käest – kogu uus “sõpruskond” sõna otseses mõttes haihtub olematuks hetkega, keegi tema kõnedele enam ei vasta, FB sõbralistist kustutatakse jne.

 

Selle skeemi ohvriks on viimasel paaril aastal langenud ca kümmekond eestlast, mõnelgi juhul suutis siinkirjutaja kaasmaalase veel viimasel hetkel mõistusele tuua.

 

 

 

 Korraliku kinnisvarabüroo, ning selle sees täiesti usaldusväärse maakleri leidmine, on ainuke kindel viis igasugu “vahvatest” skeemidest hoidumiseks.

 

 

 

 

4. Arvestada tuleks ka sellega, et kui su tutvusringkonnas hakkab levima kuuldus, et tahad Türki kinnisvara soetada, siis tekib kadedatest ja muidu pooletoobistest “kõiketeadjatest” päris võimas kisakoor, kes su mõtte maha laidavad. Ükski nende argument loomulikult faktidega kooskõlas ei ole, aga kisa on kõva.

Samas elu on näidanud, et kui usaldad enese tervet mõistust ja siiski siia elamise soetad, siis needsamad kes enne kõige häälekamalt seda ideed maha tegid, tahavad nüüd järsku hirmsasti su Türgi korteris tasuta puhkusemajutust saada :)

 

 
 

 

Ma ise ei viibi kogu aeg Alanyas kohapeal, reisin maailmas päris palju ringi, tihti käin ka Eestis. Seega on olemas võimalus Eestis kohtuda ja pikemalt rääkida.

Ka sel ajal kui mind ei ole Alanyas ega ka Eestis vaid olen reisil kusagil mujal maailmanurgas, aga sa oled Alanyas ning tahaksid kellegagi kohtuda ja kinnisvarast rääkida, siis saan ikka aidata. Sellisel juhul annan sulle 100% usaldusväärse maakleri kontakti, kes teab selle piirkonna kinnisvarast kõike ning võib ka hotelli järele tulla ja hetke parimaid pakkumisi näidata (loomulikult on see tasuta).

 

Vajadusel saan aidata kohalikust pangast korteriostuks vajaliku laenu saamisel. Omal peab olema välja käia pool (tegelikult võib ka nats vähem, sest lepingusse kirjutatavate numbritega saab loominguline olla) korteri hinnast ja siis annab pank ülejäänu.

 

 

Kui sul on huvi Alanya kinnisvara vastu, siis kirjuta või helista ja ma saan sind aidata.

 

+372 511 2599 / urmas@alanya.ee

 

Peale siin veebilehel leiduva on mul alati niiöelda tagataskus veel omajagu soodsaid objekte. Nii kasutatud kui uusi.

Lühidalt öeldes võid kindel olla, et leian sulle täpselt selle mida otsid!

 

Kuna oman isiklikke sidemeid mitmes Alanya suuremas ehitusfirmas, siis on võimalik saada omale tuttuus korter ehitusfirma hinnaga, st kinnisvarabüroode üsna prisked vahendustasud jäävad mängust välja.

 

 

Minu niiöelda firmamärgiks on see, et räägin alati otsekoheselt kõigest nii nagu asjad on.

 

Mingit teenustasu mul siia kinnisvara soetamisel abiks olemise eest ei ole, kutsu hiljem soolaleivale ja oleme tasa.

 

 

Urmas Saar

 

Urmas Saar