Türgi kinnisvara

Kuidas soetada korter Alanyas soodsalt ja turvaliselt 2024

kinnisvara türgis alanyas, türgi kinnisvara mahmutlaris

Korter Alanyas, Türgi kinnisvara

Olen Alanyas kinnisvaraga tegelenud alates 2014.

Töötan Alanya lahedaimas kinnisvarabüroos Ceren Invest ning tegelen eestlastest kinnisvarahuvilistega.

Meie firma teeb koostööd kõigi Alanya ning Mersini piirkonna kinnisvaraarendajatega.

Me ei küsi kliendilt teenustasu.

Tahad veeta talved soodsa hinnatasemega kenas paigas Vahemere ääres?

Oled mõelnud pensionipõlve veetmisest tervisliku kliimaga paigas?

Mõtled raha paigutamisest kinnisvarasse, mis asub turvalises kohas ning sealt ka korralikku renditulu saada?

Oled aru saanud, et ebakindla geopoliitilise tuleviku tõttu võiks omada tagavara-pelgupaika mõnes turvalises paigas?

Meie kinnisvarabüroo teeb koostööd kõigi arendajatega Alanyas, suudame leida kliendile alati just seda mida vaja mõistliku hinnaga.

Meil on parim kinnisvara valik Alanyas, ka kasutatud korterite puhul.

Kõikide korterite ja majade/villade puhul kehtib parima hinna garantii. 

Kvaliteetne järelteenindus – igat klienti aitame peale korteri soetamist alati KÕIGES, olgu selleks elamisloa saamine, mööbli hankimine või ka näiteks soodsaimasse kalastustarvete poodi juhatamine.

EESTIKEELNE ASJAAJAMINE LÄBI KOGU KINNISVARA OSTUPROTSESSI

+372 511 2599
urmas@alanya.ee

kinnisvara türgis, korter alanyas

Urmas Saar

2024 seisuga on peamiseks Alanyasse korteri soetamise põhjuseks see, et väga paljud Eesti pensionärid ja pensionieelikud on aru saanud, et Alanya on nii talvitumiseks kui aastaringseks elamiseks parim paik, seda nii tervisele, mugavusele kui ka rahakotile mõeldes.

Alanya piirkonnas omavad hetke seisuga korterit ca 200 Eesti pensionäri.

Ka paljud nooremad eestlased soetavad siia puhkusekorteri, mis on samal ajal investeering ning pensionisammas. Ise puhatakse selles kord või paar aastas, ülejäänud ajaks renditakse korter reeglina välja, mis ei ole siin üldse keerukas.

Teised levinud ostupõhjused on siia elama kolimine, samuti ka lihtsalt raha paigutamine kindlasse kohta.

Viimasel ajal on aga vaat et peamiseks Türki korteri soetamise põhjuseks kerkinud õigustatud hirm Eesti tuleviku pärast. Paljud keskmisest veidi taibukamad inimesed on mures ja soovivad omale pelgupaika kuhu ohu korral põgeneda.

Sest kui sõda on ühel hetkel Baltikumi jõudnud, siis on juba hilja hakata oma Eestis asuvat kinnisvara realiseerima, st müüa küll võid aga siis saadud kopikate eest enam midagi Türki asemele ei saa..

 Eesti kaitseväe uus juhataja Andrus Merilo hoiatab, et Eesti peab valmistuma sõja levikuks. Merilo arvates peaksid eestlased end positsioneerima nii, et küsimus pole selles, kas sõda tuleb, vaid millal see tuleb. Me ei tohiks end petta ja öelda, et seda ei juhtu kunagi. Pigem tuleks harjuda mõttega, et see juhtub, ja valmistuda seda ennetama, ütles Merilo Eesti avalik-õiguslikule ringhäälingule ERR

Kui aga roosad prillid ikka väga tugevalt näkku on liimitud, siis ehk on abiks Kaitseväe eelmise juhataja Heremi poolt tehtud ettekanne: LINK

Väga paljudele on siinkohal meeltmööda asjaolu, et misiganes Eestis ka ei juhtuks, Türgi kinnisvara kodumaised ametnikud ühegi riigikorra ajal temalt ära võtta ei saa, isegi kui nad seda väga tahaksid..

Tihti küsitakse siinse Eesti kogukonna kohta. Mingit ühtset kogukonda siin tegelikult ei eksisteeri, eestlased armastavad üldjuhul suhelda rohkem oma sugulaste ja tuttavatega, keda Türgis korterit omaval inimesel käib alati külas rohkem kui alguses oleks oodanud.

Seda olukorda iseloomustavad hästi ühe Alanyas resideeruva pensionäri sõnad – “varem Eestis suures majas elades käisid lapsed miskipärast tunduvalt harvem ja lühiajalisemalt külas kui nüüd Alanyas Mahmutlaris 2-toalises korteris”

NB! Kui kellelgi hetkel külalisi ei ole ning oleks tahtmine kaasmaalasi kohata ja nendega lobiseda, siis kõige kindlam variant on minna Mahmutlaris laupäevasele või teisipäevasele turule. On üsna suur tõenäosus, et turulkäigu jooksul kuuled eesti keelt ja seda igal aastaajal.

Seoses 2024 aastal venelaste jaoks ebasoodsa viisareziimi sisseviimisega on venemaalased hakanud üsna massiliselt oma Türgis asuvat kinnisvara müüma. Seetõttu on siinsed kinnisvarahinnad alla tulnud ja see (ning ka kohapeal elavate venelaste vähesus) on viimasel ajal on Alanya korterid eurooplaste, sh. eestlaste jaoks väga atraktiivseks muutnud.

alanya türgi kinnisvara

Kui veel aasta-paar tagasi võis Alanya piirkonnas leida 2-toalise korraliku korteri veidi vanemas majas heal juhul ca 120 000 euroga, siis 2024 aastal algavad taoliste korterite hinnad 50 000 eurost.  Hindade langus on toimunud ka uuema – kvaliteetsema – kallima kinnisvara puhul.

Praegusel hetkel on Türgi kinnisvara hindade langus pidurdunud ning on ainult aja küsimus millal nad eurooplaste suurenenud huvi tõttu taas tõusule pööravad.

Seega kiirustage, seltsimehed unetud!

On ainult aja küsimus, millal Alanya kinnisvara hinnad ühtlustuvad teiste Vahemere äärsete riikide kuurortlinnade hindadega, ehk siis Hispaania, Itaalia ja Kreeka omadega.

Mahmutlari linnaosas (mis on eurooplase jaoks parima elukvaliteediga linnaosa Alanyas) saab praegu kahetoalise tagasihoidliku korteri alates 50 000 euro eest. Korteri hind oleneb korterist endast, kortermaja vanusest, kvaliteedist ja hüvede hulgast mida see elanikele pakub.

Lisaks mängib hinna kujunemisel rolli see, et kui kiire müüjal (kasutatud korteri puhul) müügiga on.

Kui soovid soetada täiesti uut korterit, siis mitte mingil juhul ära osta korterit veel ehitusjärgus majja!

Kuna Türgi ehitussektoris on hetkel korralik kriis (midagi sarnast nagu meil oli 2008 paiku), siis paljud ehitusfirmad on pankrotis või kohe sinna jõudmas. Ka väga suured ja võimsad ehitusfirmad on raskustes, ning nende hetkel pooleli olevad majad ei pruugi kunagi valmis saada.

See aga ei takista neil jätkuvalt müüa kortereid majadesse mis ilmselt ei valmigi….

Peamised asjad mida tuleks teada kui siia kinnisvara hakkad soetama.

Kõige olulisem on leida korralik / usaldusväärne kinnisvarafirma!

Alanyas asub sadu kinnisvarafirmasid, neid on peaaegu igal nurgal.

Kõikidel on enam-vähem korralik kontor ja headest psühholoogidest koosnev meeskond. Isegi kui pead ennast üliheaks inimestetundjaks, siis siin on tegemist proffidega, kes su iga kell ära lollitavad.

Kui hakata korralikku kinnisvarafirmat otsima internetis googeldades, siis see on täiesti mõttetu tegevus.

Sisestades googlisse nt “alanya real estate” saad vastuseks kümnete viisi vinge ja usaldusväärse mulje jätvaid kodulehti, kes väidavad et nad on üks suurimaid tegijaid piirkonnas. Omavad justkui kümneid töötajaid, lisaks olevat neil harukontorid Istanbulis, Antalyas, Ankaras jne. Tegelikult see kõik on pettus…

Korraliku kinnisvarafirma leidmiseks on 4 valikut:

1. Tulla kohapeale ja katsetada omal käel normaalse firma väljasõelumist petturfirmade hulgast. Samas võid olla kindel, et see läheb nii finantsi- kui närvikuluna üsna kalliks, kuid mis ei tapa teeb tugevamaks. Hetkel julgen seda siiski soovitada vaid neile, kel raha puuga seljas ning masohhismipisik hinges. Paljud kes selle tee valisid, on saanud ka täieliku hävingu osaliseks.

2. Kasutada erinevaid interneti foorumeid ja FB gruppe. Lühidalt öeldes viib see tee mädasohu. Kõigepealt saad niiviisi hulga “abivalmis sõpru” Alanyas mõne kohalikuga kokku elavate naiste hulgast, kelle elukaaslasel on tuttav mingis kahtlases kinnisvarafirmas. Alanyas (loe: turismipiirkonnas kus kinnisvaras liigub suur raha) on absoluutselt igal kohalikul mõni kinnisvarafirmat omav või seal töötav tuttav, kes talle klientide leidmise eest raha on lubanud.

FB-s tegutseb ka petturitest eestlasi, kes väidavad end olevat Türgis tegutseva kõlava nimega kinnisvarafirma omanik / töötaja, aga reaalsuses sellist firmat ei eksisteeri ning nende “õnnelikud” kliendid suunatakse edasi hoopis mõnda kahtlasesse nurgatagusesse firmasse. Kust siis hiljem kliendi eest komisjonitasu saadakse.

Leidub ka turistidest kaasmaalasi, kes Alanyas puhkusereisil käies on omale mõne kohalikus kinnisvarafirmas tegutseva “sõbra” leidnud, tollega diili teinud (iga kliendi eest on lubatud korralikku raha) ning kes nüüd aktiivselt foorumites ja FB gruppides müügitööd teevad.

Loomulikult tegutseb foorumites ja FB gruppides ka siiralt aidata soovivaid inimesi. Ainult nende vallatav info võib olla vananenud. Näiteks kui keegi ostis paar aastat tagasi Alanyasse korteri läbi mingi firma, kõik toimis kenasti, inimene soovitab seetõttu seda firmat nüüd teistelegi, aga tegelikult on olukord antud firmas vahepeal kardinaalselt muutunud. Heaks näiteks on siinkohal üks Alanya suurimaid kinnisvarafirmasid, mis tegutses kuni teatud hetkeni alati ausalt ja korrektselt. Aga ühel hetkel halvenes firma omaniku tervis ja ta andis juhtimise üle oma sugulasele, kes pole eriti intelligentne ning on orienteeritud ainult kiirele (olgugi et lühiajalisele) võimalikult suurele kasule. Firma käis kiirelt alla ja jääb üle vaid kaasa tunda neile, kes sealt praegusel ajal midagi ostma peaksid.

3. Kasutada mõne Eesti kinnisvarafirma “abi”. Mõne kodumaise kinnisavarabüroo inimesed on tulnud kavalale mõttele teenida Türgi kinnisvara vahendamise pealt, seejuures ise kliendile mingit sisulist abi ja tuge pakkumata. Skeem on üldjuhul selline – tullakse Türki lühikesele reisile, leitakse tänavalt mõni väliselt enamvähem soliidset bürood omav kohalik kinnisvarafirma, astutakse sinna sisse ning tehakse diil – nende firma saadab Eestist klinte ning vastu saab korraliku protsendi iga objekti müügihinnast mille need kliendid ostsid.

Kui nüüd mõni eestlane mõne sellise kodumaise kinnisvarafirmaga ühendust võtab ja tunneb huvi “nende pakutava” Türgi kinnisvara vastu, siis suunatakse nad otse selle kohaliku “partneri” juurde kellega kunagi diil sai tehtud.

Antud variandi nõrkus seisneb selles, et see kohalik büroo kellega diil tehti, ei pruugi olla kõige soodsam ja usaldusväärsem koht Alanyasse kinnisvara soetamiseks. Kui millalgi (nt 5a tagasi) ehk oligi tegemist täiesti ok firmaga, siis praeguseks võivad olud olla hoopis teistsugused. Ja kuna Eestist siia kinnisvara vahendava firma inimesed satuvad Alanyasse kohapeale harva (kui üldse), siis ei olda ka selle kõigega kursis.

4. Võta minuga ühendust. Räägi oma soovidest ja selgitame välja sinu vajadused ning võimalused. Nende põhjal paneme kokku edasise tegutsemiskava. Töötan Alanya lahedaimas kinnisvarabüroos Ceren Invest ja suure tõenäosusega on just meie firma see, kellel on hetke linna parimad pakkumised just sinu vajadusi ja võimalusi arvestades.

2024 aastal viibin tihti Eestis, seega võime ka kohtuda, et asju arutada: +372 511 2599 / urmas@alanya.ee

Soovitav oleks vältida vanu korterelamuid. Korterid on nendes küll tihti odavad, aga sellel on ka põhjus. Sellistes majades on levinud vaaraosipelgad ja prussakad. Naabrid aga ei pruugi olla majanduslikult toime tulevad, vaiksed, tagasihoidlikud ning haritud inimesed.

Samas ainult see, et maja on uus ja eemalt vaadates ilus, ei tähenda samuti midagi. Uue kortermaja puhul loeb see, milline ehitusfirma selle teinud on. Kahjuks leidub ka ebaausaid ehitusfirmasid, kes toodavad ainult pealtnäha ilusaid maju..

Alati võid minuga ühendust võtta telefoni või e-maili teel ja huvipakkuva elamukompleksi kohta küsida. +372 5112599, urmas@alanya.ee

korter alanyas

Ole ettevaatlik 0 korrusel paiknevate korteritega, ehk siis sellistega mille põrand asub samal tasapinnal tänavaga. Päike sinna reeglina ei paista ja see tähendab, et pead palju kasutama elektrikütet. Lisaks on sellised korterid tavaliselt otsese päikesevalguse puudumisest tingitult rõskevõitu õhuga ja kipuvad hallitama.

Samas sellised korterid on alati tuntavalt odavamad kui teised sama piirkonna korterid.

Leidub ka selliseid 0 korruse kortereid, millede akendele naabermajad päikesepaistet ligi lubavad.

Tegelikult leidub ka selliseid esimese, teise ja isegi kolmanda korruse kortereid, mille akendesse päike paista ei saa. Ja need ei ole enam 0 korruse korteri hinnaga..

Kindlasti ära osta aga keldrikorrusel asuvat korterit. Need on külmad, rõsked ja hallitavad pea alati.

Seda et korter on möbleeritud kasutatakse kasutatud korterite puhul müügiargumendina.

Ära lase end sellest mõjutada! Mööbel tuleks ikka enda maitse järgi valida, soovitavalt täiesti uude korterisse.

Ma parem ei hakka siia kirja panema, et mis hinnaga on siin võimalik korralikult ära möbleerida kolmetoaline tühjana ostetud korter, sest suure tõenäosusega hakkaksid mind siis hullumeelseks pidama.
Vihjeks vaid niipalju, et selle raha eest saad Eestis heal juhul möbleeritud ühe toa. Ja sedagi siis kui Jyskist ostad, ise koju vead ja kokku paned.
Siin on ka kojuvedu ning kokkupanek üldjuhul hinna sees.

Ära osta korterit, mis on hetkel välja renditud.

Isegi kui on tegemist hea ja soodsa pakkumisega ning omanik kinnitab väga veenvalt, et üürnikust lahti saamine pole mingi probleem, vajadusel on ta juba homseks läinud – ikkagi unusta see korter. Kui otsustad aga müüjat uskuda ning antud objekti ära ostad, siis on märkimisväärne tõenäosus, et see ost läheb sulle nii raha kui närvikuluna kulukamaks kui oleksid osanud eales arvata.

Türgi on tegelikult vägagi euroopalik maa ja sellega seoses on üürnik seaduse silmis püha lehm.


Mõistlik oleks vältida korteri soetamist lärmakas piirkonnas. Kliimast tulenevalt ei ole kortermajad siin nii paksude seintega kui põhjamaades ja kõikvõimalikud väljastpoolt tulevad helid jõuavad kenasti ka öösel magamistuppa. Seetõttu võiks unustada näiteks diskobaaride ja suurte magistraalide kõrval asuvad kortermajad.

Alanya linnaosad

alanya kaart

Alanya keskus

See ülaloleval kaardil roosakalt tähistatud ala on enam-vähem normaalne koht elamiseks talveperioodil.

Muul ajal leidub seal tohutul hulgal turiste ning samuti tegelasi, kes neilt kuidagi raha kätte üritavad saada.

Selle lärmi keskel pidevalt viibida ei ole väga lõbus.

Kinnisvara hinnad on selles piirkonnas mõttetult kallid, samas elukeskkond pole suurem asi võrreldes mõne muu Alanya linnaosaga.

Oba ja Cikcilli

Asuvad keskusest ida suunas. Juba piisavalt kaugel, et jalgsi linnas käimine oleks tülikas ja liigselt aega võttev.

Linnaosasid läbivad paar madala veeseisu ning aeglase vooluga magevee oja, mille tulemusena esineb siin vastikult palju sääski.

Nad ei ründa küll päeval, aga peale päikese loojumist on nad platsis.

Kahjuks hinnatase on Oba puhul hoolimata miinustest peaaegu sama mis keskuses. Muidugi leidub ka siin vahest ülitoredaid kiirmüügi pakkumisi. Isiklikult seda piirkonda ei soovitaks, kuigi tean paari siin kodu omavat eestlast, kes on siinse eluga suhteliselt rahul.  Nii et kui huvi on, siis tule vaata ja otsusta ise.

Samas Cikcilli puhul on tegemist kohaliku nö lollidekülaga. See piirneb Oba-ga sisemaa poolt, jäädes merest kaugele.

Kuna maa hind on siin odavam kui mujal Alanya ümbruses (kehva asukoha tõttu), siis on siia arendatud tohutult kortermaju.

Kortereid müüakse siin aga jaburalt kallite hindadega, lühidalt öeldes on need mõeldud üsna lihtsameelsetele.

Tosmur ja Kestel

Asuvad Oba ja Mahmutlari vahel. Ülearendatud ja õhtuti sääserikas piirkond.

 Kommunikatsioonid ja infrastruktuur on kesised.

Kuigi mererand on lähedal, siis mina ei soovita küll siia kinnisvara soetada. Samuti ei tea ma kedagi, kes teaks kedagi, kellele see kant meeldiks.

Avsallar, Türkler ja Konakli

Nendes kohtades on väga erineva tasemega piirkondi. On elamiseks väga kesiseid kui ka väga mõnusaid piirkondi.

Heades paikades on igal aastaajal elu-olu mõnusalt vaikne ja privaatne, samas poed ja väga head rannad pole kaugel.

Kehvemates piirkondades on turismihooajal olukord ülerahvastatud ja lärmakas, rannad kuuluvad hotellidele. Muul ajal on kõik aga sisuliselt väljasurnud. Siis on seal ainult laga igal pool ning toidu ja esmatarbekaupade hankimiseks tuleb sõita üsna kaugele.

Mahmutlar

Kuigi ametlikult on tegemist Alanya linnaosaga, siis reaalsuses on ta täiesti eraldiseisev linnake.

Alanya keskus on 10km kaugusel. Bussisõit sinna võtab umbes 30 minutit. Ühistransport on väga efektiivne, bussid Alanyasse väljuvad iga 10 minuti järel.

Kuna faktiliselt on tegemist omaette linnaga, siis muidugi võiks ka küsida, et kas üldse on vaja Alanyas käia. Kohapeal on kogu infrastruktuur korralikult välja arendatud ning absoluutselt kõik kvaliteetseks eluks vajalik on olemas ja väga lähedal.

Mahmutlari suurimaks eeliseks on see, et kusiganes sa siin elad, väga mõnus mererand on maksimaalselt 400m kaugusel.

Siin on ka ilus rannapromenaad kogupikkusega ca 20km – see on nii jalutamiseks kui jalgrattaga sõitmiseks ideaalne.

Elukeskkond on siin üldse kuidagi eriliselt mõnus.

Siia on kinnisvara soetanud üle 35 000 välismaalase ning see number kasvab iga päevaga. Igal sammul kohtab nn kohalikke välismaalasi.

Plussiks võrreldes näiteks Alanya kesklinnaga on veel see, et enamus kortermaju on uued, kaasaegsed ja soodsa hinnatasemega.

Kokkuvõttes võib seda piirkonda kindlasti soovitada.

Mahmutlaris elab märkimisväärselt palju eestlasi, minagi elan Türgis viibides siin. Meil on siin kujunenud ütlus, et kõik teed viivad Mahmutlarisse.

Kargicak

Tegemist on Mahmutlari nö jätku-linnaosaga, mida võib lugeda väga perspektiivseks.

Meri on lähedal, uute korterite hinnad mõistlikud.

Paik on igas mõttes täitsa mõnus.

Vajaminev infra on toimiv, ühistransport efektiivne ja loodusvaated igas suunas ilusad.

Seda paika võib julgelt soovitada. Eriti sobib ta vaiksema ning rahulikuma elukeskkonna otsijatele.

Demirtas

 

Mahmutlarist 10km idapoole asub väga eriline väike linnake nimega Demirtas. Tegemist on peamiselt kohalike linnakesega, turiste kohtab siin suhteliselt vähe.

Samas on tegu mõnusalt sürr kohaga, siin viibides saad osa nö Päris Türgist, mida turismipiirkondades ei kohta. Siin elamist võib täiesti soovitada.

Selle linnakese äärealadel on pidevalt müügis lahedaid kortereid ning sealjuures üsna mõistlike hindadega.

Kinnisvara ostmine Türgis

Kinnisvara ost Türgis näeb lühidalt välja nii:

  1. Ostu – müügi lepingu allkirjastamine ja ostja poolt käsiraha (10% objekti hinnast) tasumine. Leping on nii kohalikus kui ka ostjale arusaadavas keeles.
  2. Objektile tellitakse riiklik hindaja. Just tema hinnangust korterile sõltub hilisem riigilõiv.
  3. Maakleri abiga võetakse maksuametist number ning avatakse kohalikus pangas konto. Maksuameti number on midagi sarnast nagu Eestis on isikukood – reaalselt mingeid makse see ei kogu, aga ta lihtsalt peab olemas olema, kuna ilma selleta ei saa sa osta kinnisvara, autot ega ka näiteks paati. Türgi pangakonto on vajalik hiljem kommunaalmaksete mugavamaks tasumiseks, st. saab teha otsekorraldused. Samas korteri eest on kõige lihtsam maksta ülekandega kodumaisest pangast.
  4. Lepingus märgitud kuupäevaks tuleb tasuda ülejäänud rahasumma. Reeglina tasutakse see ülekandega kinnisvarafirma kontole, kes omakorda kannab raha peale tehingu edukat lõpetamist müüja kontole. Kui ost toimub läbi korraliku kinnisvarabüroo, siis pole vajadust muretseda mitte millegi pärast – kõik kokkulepped peavad. Kui aga tegemist on suvalise tänavalt leitud või kohaliku “sõbra” poolt soovitatud bürooga, siis võib hiljem ette tulla “üllatusi”.
  5. Maakler broneerib aja kinnisvararegistris ehk TAPU-s. Ostja, müüja ning maakler lähevad määratud ajal TAPU-sse, allkirjastavad nõutud paberid ning ostja saab endale objekti omandiõigust tõendava dokumendi. TAPU-s tuleb ostjal tasuda ka riigilõiv, mis on 4% objekti väärtusest (sellest mis riiklik hindaja arvas objekti turuhinnaks olevat). Kohapeal on litsentseeritud tõlk, kes tõlgib kogu protsessi kestel kõik asjad ostja jaoks sobivasse keelde. Eestlaste puhul siis tavaliselt kas vene- või inglise keelde.
  6. Kui on tegemist uhiuue korteriga, siis tuleb hankida kasutusluba ehk ISKAN. Selle taotlemine pole küll kohustuslik, ning kui korter ostetakse mitte elamiseks vaid puhtalt investeeringuks, siis pole seda vaja teha. Kui aga on plaanis seal ka ise elada, siis on ta paraku vajalik põhjusel, et kohaliku veefirmaga ilma selle dokumendi olemasoluta liituda ei saa. Samas elektrifirmaga saab.. ISKAN-i maksumus sõltub mitmetest asjaoludest, jäädes tavaliselt 1000€ piiresse.
  7. Peale vee ja elektrifirmaga liitumist (millega kaasnevad suht väikesed väljaminekud) ongi kõik.

Korteri jooksvad kulud 

Kortermaja haldustasu katab liftid, basseinid, majahoidja, wifi jms. On sõltuvalt kompleksis pakutavatest teenustest tavaliselt kuni 30 eurot kuus. Makstakse korra aastas.

Vee ja elektri eest tasutakse vastavalt tarbimisele, mingeid püsikulusid ei ole. Vesi (täiesti joodav) on olematu hinnaga, ka elekter on oluliselt odavam kui Eestis.

Kui Eestis saadakse kohati vägagi “huvitavaid” numbreid sisaldavaid elektriarveid, siis siinkirjutaja elektriarve Alanyas (Mahmutlaris) pole ka viimasel talvel kunagi üle 50 euro olnud. Kusjuures kütan üpris suurt kahetoalist korterit elektriga (õhksoojuspumbad) ja hoian kodus pidevalt temperatuuri 24°C

Kinnisvaramaks sõltub korteri asukohast ja suurusest, jäädes keskmiselt aastas 10 – 20€ piiresse.

Kindlustus maksab keskmise korteri puhul ca 100€ aastase kindlustuse puhul.

NB! Korraliku kinnisvarafirmaga asju ajades kõik tehtav mugavalt ja soodsalt interneti teel.

Veel mõned olulised asjad teadmiseks:

1. Ära usalda kohalikke kinnisvaraportaale.

Neist ei saa head ülevaadet olemasolevatest pakkumistest, paljud petistest maaklerid esinevad seal müüdavate objektide omanikena, lisaks leidub ohtralt libapakkumisi, mis on mõeldud puhtalt välismaalastele.

Soodsale libapakkumisele reageerinud välismaalane (loe: tulevane lüpsilehm) meelitatakse mõne kohaliku kinnisvarabüroo kontorisse. Seal teda töödeldakse psühholoogiliselt, tekitatakse tunne, et ta on usaldusväärsete sõprade seltsis.

Kui välismaalast objektiga tutvuma sõidutatakse, siis viiakse ta tihti hoopis mõnd muud müügis olevat korterit vaatama. Ja see ei ole enam kaugeltki hea hinna-kvaliteedi suhtega pakkumine. Kui lüpsilehm nüüd imestust avaldab, a´la see ei ole ju seesama korter, siis tuuakse ülihead põhjendused, et miks seda teist ei saanud vaatama minna. Seejärel lastakse käiku kogu oma veenmisarsenal, et kliendile kuidagi olemasolev korter pähe määrida.

Antud skeemi ohvriteks on langenud viimasel ajal 2 eestlast.

2. Paljudel Türgis korterit osta soovivatel inimestel tekib küsimus, et kas osta otse omanikult on soodsam kui läbi mõne kinnisvarabüroo?

Vastus on lihtne: Läbi korraliku kinnisvarabüroo ostes tuleb hind kokkuvõttes sama, aga ostuprotsess on kordades lihtsam ja igati murevaba.

Korralike büroode tööpõhimõte on selline, et peale tehingut maksab korteri müüja neile tehtud töö (ostja leidmine + bürokraatiaga tegelemine) eest eelnevalt kokkulepitud protsendi müügitehingu hinnast, tavaliselt  5%.

Kui sul õnnestub leida iseseisvalt keegi, kes soovib oma korterit müüa, siis võid olla kindel, et ta tahab saada siiski turuhinda. Kui ta teab et tema korteri turuhind on nt. 70 000 siis miks peaks ta selle sulle müüma odavamalt, arvestades seda et ta ise on teinud ära ka kinnisvarabüroo töö (leidnud ise ostja ja tegeleb müügiprotsessi käigus ka kogu bürokraatiaga).

Peale selle, et iseseisvalt korteri müüja otsimine on täiesti mõttetu, on see ka reaalsuses üsna raske. Arvestada võid sellega, et kohalike interneti kuulutusteportaalide, FB-gruppide ning kohalike “sõprade” kasutamine on mädasoo.

Ainuke mõistlik viis korterit otse omanikult osta on see, kui ostad korteri korralikust ehitusfirmast kes kortermaju ehitab ning samal ajal ka müüb. Kui sul on huvi saada tuttuus korter ehitusfirma hinnaga, siis võta kontaktide saamiseks ühendust urmas@alanya.ee või +372 5112599

3. Võta teadmiseks fakt, et kuni sa pole püsivalt kohapeal elanud vähemalt paari aastat, siis sul ei saa kuurortpiirkonnas (ehk siis piirkonnas kus liigub ohtralt rahakaid, aga lihtsameelseid turiste) tekkida reaalseid kohalikke sõpru. Seejuures ei oma tähtsust mitukümmend korda sa siin juba turismireisil oled käinud. Kuurortpiirkondade kohalikud lihtsalt on teistmoodi häälestatud kui tavalised siiralt külalislahked türklased.

Need kes turistile tekivad on “sõbrad” kelle huviks esmalt usaldus võita ja seejärel kasu lõigata.

Kui turist on siin kohapeal viibides kusagil mingis situatsioonis öelnud, et Alanya meeldib talle väga ning ta kaalub siia korteri soetamist, siis koheselt hakkab arenema teada-tuntud skeem  – talle tekib ülilahketest kohalikest (kellel tihti on valged naised) “sõpruskond”.

Uued “sõbrad” tutvustavad turistile ning tema perele omi peresid, nende naistest (euroopa või slaavi päritolu) saavad turisti naise suured sõbrannad, tehakse ühiseid väljasõite looduslikult ilusatesse kohtadesse jne.

Tihti tekib uus “sõpruskond” ka niipidi, kui mõne kohalikuga koos elav valge naine kuuleb turisti mainivat oma huvi kohaliku kinnisvara vastu ja hakkab seepeale sõbrustama, tutvustab oma perekonda jne.

Turistile luuakse illusioon, et tal on nüüd siin kohapeal usaldusväärsed perekonnasõbrad, kes teda alati isetult mistahes küsimuses aitavad.

“Juhuslikult” töötab ka keegi uutest “sõpradest” kinnisvarabüroos või isegi omab üht neist (Alanyas on kinnisvarafirmasid teadupärast sadu). Loomulikult kiidavad uued “sõbrad” kui ühest suust antud firmat kui üht lugupeetuimat kinnisvarabürood piirkonnas.

Reaalsuses toimub kogu see tsirkus selle nimel, et osa saada uuele lihtsameelsele pähe määritavast kinnisvaratehingust, mis on soodne kõigile peale näitemängu ohvri. Mängus on kümned tuhanded eurod ja sellest saavad proportsionaalselt osa kõik kes shows kaasa tegid.

Peale seda kui ohver on korteri ära ostnud, hakkavad uued “sõbrad” vaikselt ära kaduma ja ei leia enam turisti probleemidega (mida on kahtlasest firmast korteri ostnul omajagu) tegelemiseks aega.

Eriti koomiline on aga finaal sellisel juhul kui turist ostab korteri kusagilt mujalt kui oma suurte “sõprade” käest – kogu uus “sõpruskond” sõna otseses mõttes haihtub olematuks hetkega, keegi tema kõnedele enam ei vasta, FB sõbralistist kustutatakse jne.

Selle skeemi ohvriks on viimasel paaril aastal langenud ca kümmekond eestlast, mõnelgi juhul suutis siinkirjutaja kaasmaalase veel viimasel hetkel mõistusele tuua.

4. Mõned kohalikega kokku elavad valged naised (sh eestlased) pommitavad erinevaid türgiteemalisi FB-gruppe “soodsate” kinnisvarapakkumistega. Selleks kasutatakse nii vene, inglise kui ka eestikeelseid FB-gruppe.

Nad loovad endast eksitava kuvandi, justkui töötaks mingis kinnisvarabüroos, kasutatakse väljendeid nagu “meil tulid just müügile soodsad korterid” jms.

Mõni on isegi välja mõelnud efektselt kõlava Türgi kinnisvarabüroo nime ja loonud sellele olematule büroole ka FB lehe, kus vaatajaid lollitatakse “soodsate pakkumistega” jms.

Sellistel FB petulehtedel on tihti sadu või isegi tuhandeid “fänne”, samas antud kinnisvarabürood reaalsuses väljaspool FB ei eksisteerigi…

Leidub ka selliseid kes on lasknud valmistada väljamõeldud firma logo, kinnitanud selle oma kodus toa seinale, et selle taustal poseerides oma Facebooki lehel lihtsameelsete hulgas usaldust võita.

Mõnedel on olemas ka väljaspool FB asuv koduleht, mis näeb välja nagu kohaliku kinnisvarabüroo veebisait, aga paraku firmat ennast selle taga ei eksisteeri. On vaid naise türklasest mehe poolt tehtud diil mõne kahtlase nurgataguse kinnisvarabürooga, kes on talle klientide saatmise eest raha lubanud.

Mõned sellised kasutavad oma usaldusväärsuse tõstmiseks trikki, mille kohaselt oma FB-s ja veebilehel näidatakse olevat “firmal” justkui mitmeid eestlastest töötajaid  siin ja seal riikides, aga teadmiseks et see ei vasta tõele – nn “töötajad” on lihtsalt petiste tuttavad kellele nad on komisjonitasu lubanud.

Siinses kinnisvaraäris liiguvad suured rahad ja sellest osa saamiseks on igasugu karvased ja sulelised valmis kõigeks…

Taolised tegelased vahelduvad suht tihti. Viimastel aegadel on peaaegu igal aastal eestikeelsetes FB gruppides 1-2 “staari”, kes väidavad ennast töötavat kohalikus kinnisvarafirmas (või olevat koos abikaasaga loonud firma), postitavad palju “soodsaid pakkumisi” ja on üldse väga aktiivsed. Aga sellised petturid kaovad pildilt alati sama kiiresti kui nad tekivad.

Nende ühiseks jooneks on alati äärmiselt jultunud ja enesekindel valetamine. Seda nii FB-s kui inimestega (ohvritega) silmast silma kohtudes.

Teadmiseks, et 2024 aasta seisuga töötab reaalselt eksisteerivas Türgi kinnisvarabüroos ainult 1 eestlane – CEREN INVEST

Alati on Facebooki petukampaaniate taga naiste kohalikest mehed, kes on kuidagi seotud mõne pehmelt öeldes kahtlase kinnisvarabürooga ja on veennud naist oma majandusliku olukorra parandamise nimel leidma lihtsameelseid kaasmaalasi.

Enamasti on skeem selline:

Suhteliselt soodsale hinnale reageerinud huvilisele luuakse ettekujutus, et see ongi lõplik hind. Kui selle kohta otse küsida, siis valetatakse sirge näoga, et lisanduvad vaid pisikesed riigimaksud ja vee + elektriga liitumine.

Peale seda kui leping on sõlmitud ja ostja esimese sissemaksu teinud (loe: kui ostja enam põgeneda ei saa), pannakse ta fakti ette, et lisaks tuleb veel maksta mingite asjade eest. Ja jutt ei käi väikestest summadest.

Kui nüüd ostja hakkab protestima a`la “te ju ütlesite et rohkem midagi ei lisandu”, siis tehakse suured silmad ja valetatakse jällegi sirge näoga, et selle ja tolle tasu lisandumine olevat täiesti tavaline, nii tegevat kõik kinnisvarafirmad ja see olevat loomulik. Mõni eestlasest (!) multitalent seletab seejuures, et isegi kohalik seadus nõudvat nende tasude lisandumist. Näiteks väidetakse et seaduse järgi pidavat ostja maaklerile maksma vahendustasu.

Tegelikult saab iga reaalselt eksisteeriv korralik kinnisvarabüroo (kes omakorda maksab maaklerile) oma tasu 100% objekti müüja käest.

Korraliku firma puhul kinnisvara ostmise protsessi kestel algsele hinnale midagi peale riigimaksu (4%) ei lisandu. Hiljem tulevad vesi, elekter ja ISKAN, aga neid tasusid ei küsita ostuprotsessi ajal.

On olnud ka juhtumeid, kus on ohver jäetud ilma nii rahast kui korterist.

Igal aastal leidub tavaliselt 3-4 lihtsameelset eestlast (tean siiski vaid neid, kes mulle hiljem kurtma on tulnud, seega arv on ilmselt suurem), kes FB-st leitud “kinnisvaramüüja” konksu otsa langedes majanduslikku kahju on kannatanud.

5. Paljud kohalikud pealtnäha igati viisakad ja korralikud kinnisvarabürood kasutavad petuskeemi, kus korteri ostjale lubatakse igakuist kindlat ja garanteeritud üüritulu. Ja summad mida lubatakse korteri ostjale edaspidi iga kuu, on tõeliselt ahvatlevad! Kahjuks on tegu alati 100% pettusega.

 Korteri ostmine õigest kinnisvarabüroost on ainuke kindel viis igasugu “vahvatest” skeemidest hoidumiseks.

6. Arvestada tuleks ka sellega, et kui su tutvusringkonnas hakkab levima kuuldus, et tahad Türki kinnisvara soetada, siis tekib kadedatest ja muidu pooletoobistest “kõiketeadjatest” päris võimas kisakoor, kes su mõtte maha laidavad. Ükski nende argument loomulikult faktidega kooskõlas ei ole, aga kisa on kõva.

Samas elu on näidanud, et kui usaldad enese tervet mõistust ja siiski siia elamise soetad, siis needsamad kes enne kõige häälekamalt seda ideed maha tegid, tahavad nüüd järsku hirmsasti su Türgi korteris tasuta puhkusemajutust saada :)

Kui sul on huvi Alanya kinnisvara vastu, siis helista või kirjuta!

+372 511 2599 / urmas@alanya.ee

Räägi oma soovidest ja selgitame välja sinu vajadused ning võimalused. Ja nende põhjal paneme kokku edasise tegutsemiskava.

Ma töötan Alanya lahedaimas kinnisvarabüroos Ceren Invest ja suure tõenäosusega on meie firma see, kellel on hetke linna parimad pakkumised just sinu vajadusi ja võimalusi arvestades.

Meie objektide valik on kordades suurem kui keskmisel kohalikul kinnisvarafirmal, samas hoiame hinnad nii madalal kui võimalik.

Me ei küsi kliendilt teenustasu!

Minu niiöelda firmamärgiks on see, et räägin alati väga otsekoheselt kõigest nii nagu asjad on.

Urmas Saar

Urmas Saar