Türgi kinnisvara

Kuidas soetada korter Alanyas soodsalt ja turvaliselt

 

 

 

alanya kinnisvara

Kui ma 2014 aastal Alanyas esimest korterit soetama hakkasin, siis tuli end tahes tahtmata siinse kinnisvara soetamise protsessi ja üldise turu olukorraga kurssi viia.

See võttis aega, raha ja närve oluliselt rohkem kui oleksin oodanud.

Ainuüksi selleks et õppida selgeks kuidas tänaval suvalisse kinnisvarabüroosse sisse astudes suht kiirelt (paari – kolme päevaga) ära jagada, kas tegemist on korraliku kinnisvarafirma või sulleritega, kulus meeletu aeg.

Seejärel hakkasid varsti sõbrad – tuttavad peale käima, et ma neile kohapealse kinnisvara olukorra lühidalt selgeks teeks ning samuti mõne eriti hea pakkumise leiaksin.

 

Siis lisandusid tuttavate tuttavate tuttavad ja muud inimesed, keda ma isiklikult ei tundnudki, aga kel Türgi kinnisvara ostmine mõttes mõlkus.

 

Kuna veedan igal aastal suure osa ajast Alanyas ja mulle meeldib kui siin on palju eestlasi, siis aitan alati suurima heameelega kõiki kes siia kinnisvara osta soovivad.

 

 

Iga aastaga soetab siia puhkusekodu järjest suurem hulk eestlasi ning katsun alati nõu ja jõuga abiks olla.

 

 

 

2021 seisuga on peamiseks Alanyasse korteri soetamise põhjuseks see, et väga paljud Eesti pensionärid ja pensionieelikud on aru saanud, et Alanya on nii talvitumiseks kui aastaringseks elamiseks parim paik, seda nii tervisele, mugavusele kui ka rahakotile mõeldes.

 

Siin omavad hetke seisuga korterit ca 60 Eesti pensionäri.

Mingit ühtset kogukonda tegelikult ei eksisteeri, eestlased armastavad üldjuhul suhelda rohkem oma sugulaste ja tuttavatega, keda Türgis korterit omaval inimesel käib alati külas rohkem kui alguses oleks oodanud.

Seda olukorda iseloomustavad hästi ühe Alanyas resideeruva pensionäri sõnad – “varem Eestis suures majas elades käisid lapsed miskipärast tunduvalt harvem ja lühiajalisemalt külas kui nüüd Alanyas Mahmutlaris 2-toalises korteris”

NB! Kui kellelgi hetkel külalisi ei ole ning oleks tahtmine kaasmaalasi kohata ja nendega lobiseda, siis kõige kindlam variant on minna Mahmutlaris laupäevasele või teisipäevasele turule. On üsna suur tõenäosus, et turulkäigu jooksul kuuled eesti keelt ja seda igal aastaajal.

 

 

Koroona-ajastul viibib siin ka omajagu selliseid eestlasi, kes varem pidid iga päev kontoris kohapeal istuma, aga seoses uue olukorraga teevad nüüd interneti vahendusel kaugtööd.

Ja miks peaks seda tegema sombuse ning jaheda kliimaga stressirikkas Eestis kui on võimalus teha seda paremas keskkonnas.

 

Alanyasse Türki elama

 

Enamus eestlasi viibivad siin tavaliselt sügisest kevadeni, aga paljud on praktiliselt terve aasta kohapeal, vaid juulis-augustis käiakse Eestis.

 

Paljud soetavad siia ka lihtsalt puhkusekorteri, mis on samal ajal investeering ning pensionisammas. Ise puhatakse selles kord – paar aastas, ülejäänud ajaks renditakse korter reeglina välja (ei ole siin üldse keerukas).

 

Teised levinud ostupõhjused on siia elama kolimine, samuti ka lihtsalt raha paigutamine kindlasse kohta.

 

Väga paljudele on siinkohal meeltmööda asjaolu, et misiganes Eestis ka ei juhtuks, Türki soetatud kinnisvara kodumaised ametnikud temalt ära võtta ei saa, isegi kui nad seda väga tahaksid..

 

 

Viimasel ajal on siinsed korterid eurooplaste jaoks väga atraktiivsed olnud ja sellega seoses on Alanya kinnisvara hinnad vaikselt tõusule pööranud ning see tõus lähiaastatel kindlasti jätkub.

 

Kui veel aasta-paar tagasi oli reaalne leida endale 2-toaline korter vanemas majas ca 30 000 euroga, siis 2021 tuleb sellise korteri eest välja käia minimaalselt 35 000. Umbes samas suurusjärgus hindade tõus on toimunud ka uuema – kvaliteetsema – kallima kinnisvara puhul.

 

2021 aasta on ilmselt tagumine aeg siinset kinnisvara veel tõeliselt hea hinnaga saada.

On ainult aja küsimus, millal Alanya kinnisvara hinnad ühtlustuvad teiste Vahemere äärsete riikide kuurortlinnade hindadega, ehk siis Hispaania, Itaalia ja Kreeka omadega.

 

 

Mahmutlari linnaosas (mis on eurooplase jaoks parima elukvaliteediga linnaosa) saab praegu kahetoalise korteri 35 – 75 000 euro eest. Hind oleneb kortermaja vanusest, kvaliteedist ja hüvede hulgast mida see elanikele pakub.

Lisaks mängib hinna kujunemisel rolli see, et kui kiire müüjal (kasutatud korteri puhul) müügiga on.

 

Kui tahad soetada täiesti uut korterit, siis kõige soodsam on osta korter veel ehitusjärgus majja. 

Korterelamu ehitus kestab siin keskmiselt umbes aasta.

Mida varasemas ehituse järgus korterelamu on, seda soodsamalt on võimalik sinna kortereid saada.

Usaldusväärse ehitusfirma kontakti saamiseks võta ühendust +372 511 2599 / urmas@alanya.ee

 

 

 

 

Peamised asjad mida tuleks teada kui siia kinnisvara hakkad soetama.

 

 

Kõige olulisem on leida korralik / usaldusväärne kinnisvarafirma!

Alanyas asub sadu kinnisvarafirmasid, neid on peaaegu igal nurgal.

Kõikidel on enam-vähem korralik kontor ja headest psühholoogidest koosnev meeskond. Isegi kui pead ennast üliheaks inimestetundjaks, siis siin on tegemist proffidega, kes su iga kell ära lollitavad.

Kui hakata korralikku kinnisvarafirmat otsima internetis googeldades, siis see on täiesti mõttetu tegevus.

Sisestades googlisse nt “alanya real estate” saad vastuseks kümnete viisi vinge ja usaldusväärse mulje jätvaid kodulehti, kes väidavad et nad on üks suurimaid tegijaid piirkonnas. Omavad justkui kümneid töötajaid, lisaks olevat neil harukontorid Istanbulis, Antalyas, Ankaras jne. Tegelikult see kõik on pettus…

 

Viimati sai 1 eestlane niiviisi haledalt petta 2020 aastal, ning kuna selliseid juhtumeid tuleb ikka aegajalt ette, siis kirjutaks sellest teistele hoiatuseks pisut lähemalt:

Inimene leidis googeldades hästi kõlava ning usaldust tekitava nimega firma, kelle koduleht jätab samuti mulje nagu oleks tegemist paljude töötajatega ning eri linnades harukontoreid omava tõsise kinnisvarafirmaga. Reaalsus on sellest aga erinev, tegemist on petufirmaga.

Temaga hakkas sealtpoolt suhtlema vene rahvusest naisterahvas, kes elab ja “töötab” koos kohaliku sullerfirma tegelinskiga.

Seejärel laskis enesele pähe määrida täielikus karup….s (Avsallar) asuva korteri ligi poole võrra kallima raha eest kui see väärt oli…

 

 

Korraliku kinnisvarafirma leidmiseks on 3 valikut:

1. Tulla kohapeale ja katsetada omal käel normaalse firma väljasõelumist petturfirmade hulgast. Samas võid olla kindel, et see läheb nii finantsi- kui närvikuluna üsna kalliks, kuid mis ei tapa teeb tugevamaks. Hetkel julgen seda siiski soovitada vaid neile, kel raha puuga seljas ning masohhismipisik hinges. Paljud kes selle tee valisid, on saanud ka täieliku hävingu osaliseks.

 

2. Kasutada erinevaid interneti foorumeid ja FB gruppe. Lühidalt öeldes viib see tee mädasohu. Kõigepealt saad niiviisi hulga “abivalmis sõpru” Alanyas mõne kohalikuga kokku elavate naiste hulgast, kelle elukaaslasel on tuttav mingis kahtlases kinnisvarafirmas. Alanyas (loe: turismipiirkonnas kus kinnisvaras liigub suur raha) on absoluutselt igal kohalikul mõni kinnisvarafirmat omav või seal töötav tuttav, kes talle klientide leidmise eest raha on lubanud.

Leidub ka turistidest kaasmaalasi, kes Alanyas puhkusereisil käies on omale mõne kohalikus kinnisvarafirmas tegutseva “sõbra” leidnud, tollega diili teinud (iga kliendi eest on lubatud korralikku raha) ning kes nüüd aktiivselt foorumites ja FB gruppides müügitööd teevad.

Loomulikult tegutseb foorumites ja FB gruppides ka siiralt aidata soovivaid inimesi. Ainult nende vallatav info võib olla vananenud. Näiteks kui keegi ostis paar aastat tagasi Alanyasse korteri läbi mingi firma, kõik toimis kenasti, inimene soovitab seetõttu seda firmat nüüd teistelegi, aga tegelikult on olukord antud firmas vahepeal kardinaalselt muutunud. Heaks näiteks on siinkohal üks Alanya suurimaid kinnisvarafirmasid, kes tegutses kuni 2020 aasta lõpuni alati ausalt ja korrektselt. Ka mina soovitasin antud firmat (see oli üks peamisi firmasid mida eestlastest kinnisvarahuvilistele soovitasin) kuni selle ajani ning kümned eestlased ostsid oma korteri sealtkaudu ja viimane kui üks oli vägagi rahul. Aga 2021 aasta algul halvenes firma omaniku tervis ja ta andis juhtimise üle oma sugulasele, kes pole eriti intelligentne ning on orienteeritud ainult kiirele (olgugi et lühiajalisele) võimalikult suurele kasule. Firma käis kiirelt alla ja jääb üle vaid kaasa tunda neile, kes sealt praegusel ajal midagi ostma peaksid.

 

3. Võta minuga ühendust. Räägi oma soovidest ja ma annan sulle mõne korraliku firma kontakti, mis antud hetkel just sinu vajadusi ja võimalusi arvestades kõige rohkem sobib.

Olen kohapealse olukorraga alati kursis ning annan ainult kõige viimasel infol põhinevaid soovitusi.

 

2021 aastal viibin tihti Eestis, seega võime ka kohtuda, et asju arutada: +372 511 2599 / urmas@alanya.ee

 

 

 


 

 

 

uusehitised

 

Soovitav oleks vältida silmnähtavalt vanu ja väsinud korterelamuid. Korterid on nendes küll tihti väga odavad, aga sellel on ka põhjus.

Sellistes majades on levinud vaaraosipelgad ja prussakad. Naabrid aga ei pruugi olla majanduslikult toime tulevad, vaiksed, tagasihoidlikud ning haritud inimesed.

 

Samas ainult see, et maja on uus ja eemalt vaadates ilus, ei tähenda samuti midagi. Kuigi müüja võib väita, et tegemist on väga suure ja tuntud arendusfirma ehitatud kvaliteetse majaga, siis usalda siiski enda kainet mõistust ning pööra tähelepanu pisidetailidele.

Alati võid minuga ühendust võtta ja huvipakkuva elamukompleksi kohta küsida.

 

 


 

 

Ole ettevaatlik 0 korrusel paiknevate korteritega, ehk siis sellistega mille põrand asub samal tasapinnal tänavaga. Päike sinna reeglina ei paista ja see tähendab, et pead palju kasutama elektrikütet. Lisaks on sellised korterid tavaliselt otsese päikesevalguse puudumisest tingitult rõskevõitu õhuga ja kui pidevalt uksi – aknaid lahti ei hoia, siis kipuvad hallitama.

Samas sellised korterid on alati tuntavalt odavamad kui teised sama piirkonna korterid.

Leidub ka selliseid 0 korruse kortereid, millede akendele naabermajad päikesepaistet ligi lubavad.liiga lähestikku asuvad majad, kus päike alumiste korruse akendesse kunagi paista ei saa

Tegelikult leidub ka selliseid esimese, teise ja isegi kolmanda korruse kortereid, mille akendesse päike paista ei saa. Ja need ei ole enam 0 korruse korteri hinnaga.. Seega korterit ostes vaata alati, et kas akendest on ikka piisavalt taevast näha. Kui akendest pole üldse taevast näha või on näha vähesel määral, siis pead talveperioodil elektrikütte eest vastikult palju maksma.

Kindlasti ära osta aga keldrikorrusel asuvat korterit. Need on külmad, rõsked ja hallitavad pea alati.

 

 

 


 

 

Kõige ökonoomsemad on korterid, mille aknad on lõunasse. Seda loomulikult juhul kui naabermajad päikest ikka akendesse lubavad.

 tüüpilised päikesekardinad alanyas

 

 


 

 

Kui ostad korterit, mis asub hoones kus peale 01.04.2012 pole ükski välismaalane endale eluaset ostnud, siis on vajalik sõjaväeluba, ehk siinses kõnepruugis “Izmir”, kuna sellega tegelev asutus asub antud linnas.

Nimetus “sõjaväeluba” tuleneb sellest, et Türgi seaduste kohaselt peab sõjaväeline asutus oma andmebaasist kontrollima siia kinnisvara ostva välismaalase tausta (et poleks tuntud terrorist). Samuti on Türgi valitsus määranud piirkonnad, kuhu välismaalased kinnisvara soetada ei saa. Ka seda, et ostetav korter ei asuks mõnes taolises piirkonnas, kontrollitakse sõjaväeloa andmise protsessi käigus.

Sellisel juhul kui sõjaväeluba vajalikuks osutub on korteri ostmine oluliselt tülikam ja aeganõudvam ning võib võtta kuni 3 kuud.

Kui aga peale eelmainitud kuupäeva on mõni välismaalane antud hoonekompleksis endale korteri soetanud, siis ei pea sinna edaspidi elamispinda ostvad välismaalased sõjaväeloaga tegemist tegema. Sel juhul võtab kogu ostuprotseduur reeglina aega maksimaalselt ühe nädala. Peale seda jääb siis ainult vee ja elektrifirmaga liitumine, mis on kah umbes nädala küsimus.

Lühidalt öeldes tuleks võrdväärsete pakkumiste hulgast alati eelistada sellist kus sõjaväeluba vaja ei lähe.

 

 


 

 

 

möbleeritud korter

 

 

Seda et korter on möbleeritud (või osaliselt möbleeritud) kasutatakse müügiargumendina, et saaks märkimisväärselt kallimat hinda küsida.

Ära lase end sellest mõjutada! Mööbel tuleks ikka enda maitse järgi valida.

Siin on piisavalt korralikke mööblipoode. On olemas nii kallid poed kui ka odavad.

Ma parem ei hakka siia kirja panema, et mis hinnaga on siin võimalik korralikult ära möbleerida kolmetoaline tühjana ostetud korter, sest suure tõenäosusega hakkaksid mind siis hullumeelseks pidama.

Vihjeks vaid niipalju, et selle raha eest saad Eestis heal juhul möbleeritud ühe toa. Ja sedagi siis kui Jyskist ostad, ise koju vead ja kokku paned.

Siin on ka kojuvedu ning kokkupanek üldjuhul hinna sees.

 

 


 

 

Ära osta korterit, mis on hetkel välja renditud.

Isegi kui on tegemist hea ja soodsa pakkumisega ning omanik kinnitab väga veenvalt, et üürnikust lahti saamine pole mingi probleem, vajadusel on ta juba homseks läinud – ikkagi unusta see korter. Kui otsustad aga müüjat uskuda ning antud objekti ära ostad, siis on märkimisväärne tõenäosus, et see ost läheb sulle nii raha kui närvikuluna kulukamaks kui oleksid osanud eales arvata.

Türgi on tegelikult vägagi euroopalik maa ja sellega seoses on üürnik seaduse silmis püha lehm.

 

 


 

Mõistlik oleks vältida korteri soetamist lärmakas piirkonnas. Kliimast tulenevalt ei ole kortermajad siin nii paksude seintega kui põhjamaades ja kõikvõimalikud väljastpoolt tulevad helid jõuavad kenasti ka öösel magamistuppa. Seetõttu võiks unustada näiteks diskobaaride ja suurte magistraalide kõrval asuvad kortermajad.

 


 

 

 

Ülevaade Alanya linnaosadest

 

Alanya piirkonna kaart

 

Alanya keskus ehk siis kaardil roosakas ala.

Mõnus koht elamiseks eelkõige talvel. Muul ajal leidub seal tohutul hulgal turiste ning samuti tegelasi, kes neilt kuidagi raha kätte üritavad saada. Selle keskel pidevalt viibida ei ole väga lõbus.

Samas on keskus perspektiivne koht investeerimiseks. Kuna olemasolev maa on täis ehitatud ja kuskilt seda juurde ei tule, siis see on piirkond kus hinnad tulevikus ainult ülespoole liiguvad.

Ostmisel võiks vältida sadama piirkonda. Seal on suur ööklubide kontsentratsioon ja vali lärm vaibub alles hommikul 4-5 paiku. Seega on elamine seal komplitseeritud ning sellega seoses tulevikus oma investeeringu rahaks vahetamine samuti keeruline.

Linna keskus on mõnusalt kompaktne ning kõik vajaminev asub lühikese jalutuskäigu kaugusel.

Hinnatase on kesklinnas üsna kõrge, sh vanemates ja väsinud majades.

 

Oba ja Cikcilli

Asuvad keskusest ida suunas. Juba piisavalt kaugel, et jalgsi linnas käimine oleks tülikas ja liigselt aega võttev. See tähendab, et siin elades saavad bussid sinu elu osaks. Linnaosasid läbivad paar madala veeseisu ning aeglase vooluga magevee oja, mille tulemusena esineb siin vastikult palju sääski. Nad ei ründa küll päeval, aga peale päikese loojumist on nad platsis.

Kahjuks hinnatase on Oba puhul hoolimata miinustest peaaegu sama mis keskuses. Muidugi leidub ka siin vahest ülitoredaid kiirmüügi pakkumisi. Isiklikult seda piirkonda ei soovitaks, kuigi tean paari siin kodu omavat eestlast, kes on siinse eluga suhteliselt rahul.  Nii et kui huvi on, siis tule vaata ja otsusta ise.

Samas Cikcilli puhul on tegemist kohaliku nö lollidekülaga. See piirneb Oba-ga sisemaa poolt, jäädes merest kaugele.

Kuna maa hind on siin odavam kui mujal Alanya ümbruses (kehva asukoha töttu), siis on siia arendatud tohutult kortermaju. Kortereid müüakse siin aga jaburalt kallite hindadega, lühidalt öeldes on need mõeldud üsna lihtsameelsetele.

 

Tosmur ja Kestel

Asuvad Oba ja Mahmutlari vahel. Ülearendatud ja õhtuti sääserikas piirkond. Suurel hulgal uuselamuid on valminud, kuid need on tühjad või peaaegu tühjad. Samas on hetkel valmimisel samuti tohutul hulgal uuselamuid.  Kommunikatsioonid ja infrastruktuur on kesised.

Kuigi mererand on lähedal, siis mina ei soovita küll siia kinnisvara soetada. Samuti ei tea ma kedagi, kes teaks kedagi, kellele see kant meeldiks.

 

Mahmutlar

Alanya kõige mõnusam linnaosa Mahmutlar

Alanya kõige mõnusam linnaosa Mahmutlar

Kuigi ametlikult on tegemist Alanya linnaosaga, siis reaalsuses on ta täiesti eraldiseisev linnake.

Alanya keskus on 10km kaugusel. Bussisõit sinna võtab umbes 30 minutit. Ühistransport on väga efektiivne, bussid Alanyasse väljuvad iga 15 minuti järel.

Kuna faktiliselt on tegemist omaette linnaga, siis muidugi võiks ka küsida, et kas üldse on vaja Alanyas käia. Kohapeal on infrastruktuur korralikult välja arendatud ning absoluutselt kõik kvaliteetseks eluks vajalik olemas ja väga lähedal.

Mahmutlari suurimaks eeliseks on see, et kusiganes sa siin elad, väga mõnus mererand on maksimaalselt 400m kaugusel.

Siin on ka ilus rannapromenaad kogupikkusega ca 20km – see on nii jalutamiseks kui jalgrattaga sõitmiseks ideaalne.

Elukeskkond on siin üldse kuidagi eriliselt mõnus.

Siia on kinnisvara soetanud üle 20 000 välismaalase ning see number kasvab iga päevaga. Igal sammul kohtab nn kohalikke välismaalasi.

Plussiks võrreldes näiteks Alanya kesklinnaga on veel see, et enamus kortermaju on uued, kaasaegsed ja soodsa hinnatasemega.

Kokkuvõttes võib seda piirkonda kindlasti soovitada.

Mahmutlaris on märkimisväärselt suur eestlaste kogukond, minagi elan Türgis viibides siin. Meil on siin kujunenud ütlus, et kõik teed viivad Mahmutlarisse.

 

 

Kargicak - Alanya

Kargicak

Tegemist on Mahmutlari nö jätku-linnaosaga, mida võib lugeda üsna perspektiivseks.

Paik on igas mõttes täitsa mõnus.

Vajaminev infra on toimiv, ühistransport efektiivne ja loodusvaated ilusad.

Seda paika julgen kindlalt soovitada. Eriti sobib ta vaiksema ning rahulikuma elukeskkonna otsijatele.

 

 

 

Demirtas

Mahmutlarist 10km idapoole asub väga eriline väike linnake nimega Demirtas. Tegemist on puhtalt kohalike linnakesega, turiste kohtab siin harva ning needki on läbisõidul.

Samas on tegu mõnusalt sürr kohaga, siin viibides saad osa nö Päris Türgist, mida turismipiirkondades ei kohta.

Kuigi siin leidub ka kortermaju, soovitaksin seda piirkonda inimestele, kes tahaksid omada Türgis villat.

Selle linnakese äärealadel on pidevalt müügis lahedaid privaatseid villasid ning sealjuures väga mõistlike hindadega.

 

 

 

Avsallar, Türkler ja Konakli

Alanya piirkonna kõige jubedamad kohad elamiseks.

Turismihooajal on need paigad ülerahvastatud ja lärmakad, rannad kuuluvad hotellidele. Muul ajal on need kohad aga sisuliselt väljasurnud. Kõikjal on siis ainult laga ning toidu või esmatarbekaupade hankimiseks tuleb sõita üsna kaugele.

Kui mõnesse neist asulatest kinnisvara soetada, ning hiljem peaks tekkima tahtmine või vajadus see ära müüa, siis see on võimalik heal juhul poole selle raha eest, mis ise maksid.

 

 


 

 

 

Kinnisvara ost Türgis näeb lühidalt välja nii:

 

  1. Ostu – müügi lepingu allkirjastamine ja ostja poolt käsiraha (10% objekti hinnast) tasumine. Leping on nii kohalikus kui ka ostjale arusaadavas keeles.
  2. Objektile tellitakse riiklik hindaja. Just tema hinnangust korterile sõltub hilisem riigilõiv.
  3. Maakleri abiga võetakse maksuametist number ning avatakse kohalikus pangas konto. Türgi pangakonto on vajalik hiljem kommunaalmaksete mugavamaks tasumiseks, st. saab teha otsekorraldused. Samas korteri eest on kõige lihtsam maksta ülekandega kodumaisest pangast.
  4. Lepingus märgitud kuupäevaks tuleb tasuda ülejäänud rahasumma. Reeglina tasutakse see ülekandega kinnisvarafirma kontole, kes omakorda kannab raha peale tehingu edukat lõpetamist müüja kontole. Kui ost toimub läbi korraliku kinnisvarabüroo, siis pole vajadust muretseda mitte millegi pärast – kõik kokkulepped peavad. Kui aga tegemist on suvalise tänavalt leitud või kohaliku “sõbra” poolt soovitatud bürooga, siis võib hiljem ette tulla “üllatusi”.
  5. Maakler broneerib aja kinnisvararegistris ehk TAPU-s. Ostja, müüja ning maakler lähevad määratud ajal TAPU-sse, allkirjastavad nõutud paberid ning ostja saab endale objekti omandiõigust tõendava dokumendi. TAPU-s tuleb ostjal tasuda ka riigilõiv, mis on 4% objekti väärtusest (sellest mis riiklik hindaja arvas objekti turuhinnaks olevat). Kohapeal on litsentseeritud tõlk, kes tõlgib kogu protsessi kestel kõik asjad ostja jaoks sobivasse keelde. Eestlaste puhul siis tavaliselt kas vene- või inglise keelde.
  6. Kui on tegemist uhiuue korteriga, siis tuleb hankida kasutusluba ehk ISKAN. Selle taotlemine pole küll kohustuslik, ning kui korter ostetakse mitte elamiseks vaid puhtalt investeeringuks, siis pole seda vaja teha. Kui aga on plaanis seal ka ise elada, siis on ta paraku vajalik põhjusel, et kohaliku veefirmaga ilma selle dokumendi olemasoluta liituda ei saa. Samas elektrifirmaga saab.. ISKAN-i maksumus sõltub mitmetest asjaoludest, jäädes tavaliselt 1000€ piiresse.
  7. Peale vee ja elektrifirmaga liitumist (millega kaasnevad suht väikesed väljaminekud) ongi kõik.

 

 

Korteri jooksvad kulud

Kortermaja haldustasu katab liftid, basseinid, majahoidja, wifi jms. On sõltuvalt kompleksis pakutavatest teenustest tavaliselt kuni 30 eurot kuus. Makstakse korra aastas.

Vee ja elektri eest tasutakse vastavalt tarbimisele, mingeid püsikulusid ei ole. Vesi (täiesti joodav) on olematu hinnaga, elekter suht sama kallis kui Eestis.

Kinnisvaramaks sõltub korteri asukohast ja suurusest, jäädes keskmiselt aastas 10 – 20€ piiresse.

Kindlustus maksab keskmise korteri puhul ca 100€ aastase kindlustuse puhul.

 

 

NB! Koroona ajastul on korraliku kinnisvarafirmaga asju ajades kõik tehtav mugavalt ja soodsalt interneti teel.

 

 

 


 

Veel mõned olulised asjad teadmiseks

 

1. Ära usalda kohalikke kinnisvaraportaale.

Neist ei saa head ülevaadet olemasolevatest pakkumistest, paljud petistest maaklerid esinevad seal müüdavate objektide omanikena, lisaks leidub ohtralt libapakkumisi, mis on mõeldud puhtalt välismaalastele.

Soodsale libapakkumisele reageerinud välismaalane (loe: tulevane lüpsilehm) meelitatakse mõne kohaliku kinnisvarabüroo kontorisse. Seal teda töödeldakse psühholoogiliselt, tekitatakse tunne, et ta on usaldusväärsete sõprade seltsis.

Kui välismaalast objektiga tutvuma sõidutatakse, siis viiakse ta tihti hoopis mõnd muud müügis olevat korterit vaatama. Ja see ei ole enam kaugeltki hea hinna-kvaliteedi suhtega pakkumine. Kui lüpsilehm nüüd imestust avaldab, a´la see ei ole ju seesama korter, siis tuuakse ülihead põhjendused, et miks seda teist ei saanud vaatama minna. Seejärel lastakse käiku kogu oma veenmisarsenal, et kliendile kuidagi olemasolev korter pähe määrida.

Antud skeemi ohvriteks on langenud viimasel ajal 2 eestlast.

 

 

2. Paljudel Türgis korterit osta soovivatel inimestel tekib küsimus, et kas osta otse omanikult on soodsam kui läbi mõne kinnisvarabüroo?

Vastus on lihtne: Läbi korraliku kinnisvarabüroo ostes tuleb hind kokkuvõttes sama, aga ostuprotsess on kordades lihtsam ja igati murevaba.

Korralike büroode tööpõhimõte on selline, et peale tehingut maksab korteri müüja neile tehtud töö (ostja leidmine + bürokraatiaga tegelemine) eest eelnevalt kokkulepitud protsendi müügitehingu hinnast, tavaliselt  5%. Näiteks 40 000 eurot maksva korteri puhul on selleks 2000.

Kui sul õnnestub leida iseseisvalt keegi, kes soovib oma korterit müüa, siis võid olla kindel, et ta tahab saada siiski turuhinda. Kui ta teab et tema korteri turuhind on nt. 40 000 siis miks peaks ta selle sulle müüma odavamalt, arvestades seda et ta ise on teinud ära ka kinnisvarabüroo töö (leidnud ise ostja ja tegeleb müügiprotsessi käigus ka kogu bürokraatiaga).

Peale selle, et iseseisvalt korteri müüja otsimine on täiesti mõttetu, on see ka reaalsuses üsna raske. Arvestada võid sellega, et kohalike interneti kuulutusteportaalide, FB-gruppide ning kohalike “sõprade” kasutamine on mädasoo.

 

Ainuke mõistlik viis korterit otse omanikult osta on see, kui ostad korteri korralikust ehitusfirmast kes kortermaju ehitab ning samal ajal ka müüb. Kui sul on huvi saada tuttuus korter ehitusfirma hinnaga, siis võta kontaktide saamiseks ühendust urmas@alanya.ee või +372 5112599

 

 

3. Võta teadmiseks fakt, et kuni sa pole püsivalt kohapeal elanud vähemalt paari aastat, siis sul ei saa kuurortpiirkonnas (ehk siis piirkonnas kus liigub ohtralt rahakaid, aga lihtsameelseid turiste) tekkida reaalseid kohalikke sõpru. Seejuures ei oma tähtsust mitukümmend korda sa siin juba turismireisil oled käinud. Kuurortpiirkondade kohalikud lihtsalt on teistmoodi häälestatud kui tavalised siiralt külalislahked türklased.

Need kes turistile tekivad on “sõbrad” kelle huviks esmalt usaldus võita ja seejärel kasu lõigata.

Kui turist on siin kohapeal viibides kusagil mingis situatsioonis öelnud, et Alanya meeldib talle väga ning ta kaalub siia korteri soetamist, siis koheselt hakkab arenema teada-tuntud skeem  – talle tekib ülilahketest kohalikest (kellel tihti on valged naised) “sõpruskond”.

Uued “sõbrad” tutvustavad turistile ning tema perele omi peresid, nende naistest (euroopa või slaavi päritolu) saavad turisti naise suured sõbrannad, tehakse ühiseid väljasõite looduslikult ilusatesse kohtadesse jne.

Tihti tekib uus “sõpruskond” ka niipidi, kui mõne kohalikuga koos elav valge naine kuuleb turisti mainivat oma huvi kohaliku kinnisvara vastu ja hakkab seepeale sõbrustama, tutvustab oma perekonda jne.

 

Turistile luuakse illusioon, et tal on nüüd siin kohapeal usaldusväärsed perekonnasõbrad, kes teda alati isetult mistahes küsimuses aitavad.

“Juhuslikult” töötab ka keegi uutest “sõpradest” kinnisvarabüroos või isegi omab üht neist (Alanyas on kinnisvarafirmasid teadupärast sadu). Loomulikult kiidavad uued “sõbrad” kui ühest suust antud firmat kui üht lugupeetuimat kinnisvarabürood piirkonnas.

Reaalsuses toimub kogu see tsirkus selle nimel, et osa saada uuele lihtsameelsele pähe määritavast kinnisvaratehingust, mis on soodne kõigile peale näitemängu ohvri. Mängus on kümned tuhanded eurod ja sellest saavad proportsionaalselt osa kõik kes shows kaasa tegid.

Peale seda kui ohver on korteri ära ostnud, hakkavad uued “sõbrad” vaikselt ära kaduma ja ei leia enam turisti probleemidega (mida on kahtlasest firmast korteri ostnul omajagu) tegelemiseks aega.

Eriti koomiline on aga finaal sellisel juhul kui turist ostab korteri kusagilt mujalt kui oma suurte “sõprade” käest – kogu uus “sõpruskond” sõna otseses mõttes haihtub olematuks hetkega, keegi tema kõnedele enam ei vasta, FB sõbralistist kustutatakse jne.

 

Selle skeemi ohvriks on viimasel paaril aastal langenud ca kümmekond eestlast, mõnelgi juhul suutis siinkirjutaja kaasmaalase veel viimasel hetkel mõistusele tuua.

 

 

 

4. Mõned kohalikega kokku elavad valged naised pommitavad erinevaid türgiteemalisi FB-gruppe “soodsate” kinnisvarapakkumistega. Selleks kasutatakse nii vene, inglise kui ka eestikeelseid FB-gruppe.

Nad loovad endast eksitava kuvandi, justkui töötaks mingis kinnisvarabüroos, kasutatakse väljendeid nagu “meil tulid just müügile soodsad korterid” jms.

Tegelikult on selle taga alati naiste kohalikest elukaaslased, kes on teinud diili mõne kahtlase kinnisvarabürooga.

Antud diil on aga soodne kõigile osapooltele peale FB-grupist konksu otsa saadud kinnisvarahuvilise.

 

Enamasti on skeem selline:

Suhteliselt soodsale hinnale reageerinud huvilisele luuakse ettekujutus, et see ongi lõplik hind. Kui selle kohta otse küsida, siis valetatakse sirge näoga, et lisanduvad vaid pisikesed riigimaksud ja vee + elektriga liitumine.

Peale seda kui leping on sõlmitud ja ostja esimese sissemaksu teinud (loe: kui ostja enam põgeneda ei saa), pannakse ta fakti ette, et lisaks tuleb veel maksta mingite asjade eest. Ja jutt ei käi väikestest summadest.

Kui nüüd ostja hakkab protestima a`la “te ju ütlesite et rohkem midagi ei lisandu”, siis tehakse suured silmad ja valetatakse jällegi sirge näoga, et selle ja tolle tasu lisandumine olevat täiesti tavaline, nii tegevat kõik kinnisvarafirmad ja see olevat loomulik. Mõni multitalent seletab seejuures, et isegi kohalik seadus nõudvat nende tasude lisandumist.

Reaalsuses korraliku firma puhul algsele hinnale midagi peale riigimaksude ja vee- ning elektrifirmaga liitumise ei lisandu.

 

 

 

 Korraliku kinnisvarabüroo leidmine on ainuke kindel viis igasugu “vahvatest” skeemidest hoidumiseks.

 

 

 

 

5. Arvestada tuleks ka sellega, et kui su tutvusringkonnas hakkab levima kuuldus, et tahad Türki kinnisvara soetada, siis tekib kadedatest ja muidu pooletoobistest “kõiketeadjatest” päris võimas kisakoor, kes su mõtte maha laidavad. Ükski nende argument loomulikult faktidega kooskõlas ei ole, aga kisa on kõva.

Samas elu on näidanud, et kui usaldad enese tervet mõistust ja siiski siia elamise soetad, siis needsamad kes enne kõige häälekamalt seda ideed maha tegid, tahavad nüüd järsku hirmsasti su Türgi korteris tasuta puhkusemajutust saada :)

 

 

6. Kui sul endal korteri ostuks kogu vajalikku raha hetkel olemas ei ole, siis võin puudu tuleva osa sulle (tagatise olemasolul) laenata. Intress sõltub laenu summast ja laenuperioodi pikkusest.

 

 

 


 

 

 

Ma ise ei viibi kogu aeg Alanyas kohapeal, reisin maailmas päris palju ringi, tihti käin ka Eestis. Seega on olemas võimalus Eestis kohtuda ja pikemalt rääkida.

Ka sel ajal kui mind ei ole Alanyas ega ka Eestis vaid olen reisil kusagil mujal maailmanurgas, aga sa oled Alanyas ning tahaksid kellegagi kohtuda ja kinnisvarast rääkida, siis saan ikka aidata. Sellisel juhul annan sulle 100% usaldusväärse maakleri kontakti, kes teab selle piirkonna kinnisvarast kõike ning võib ka hotelli järele tulla ja hetke parimaid pakkumisi näidata (loomulikult on see tasuta).

 

 

 

Kui sul on huvi Alanya kinnisvara vastu, siis helista või kirjuta!

 

+372 511 2599 / urmas@alanya.ee

 

Peale siin veebilehel leiduva on mul alati niiöelda tagataskus veel omajagu soodsaid objekte. Nii kasutatud kui uusi.

Lühidalt öeldes võid kindel olla, et leian sulle täpselt selle mida otsid!

 

Kuna oman isiklikke sidemeid mitmes Alanya suuremas ehitusfirmas, siis on võimalik saada omale tuttuus korter ehitusfirma hinnaga.

 

 

Minu niiöelda firmamärgiks on see, et räägin alati otsekoheselt kõigest nii nagu asjad on.

 

Mingit teenustasu mul siia kinnisvara soetamisel abiks olemise eest ei ole, kutsu hiljem soolaleivale ja oleme tasa.

 

 

Urmas Saar

 

Urmas Saar