Hispaania kinnisvara

 

 

Hispaania kinnisvara teemalist artiklit ajendasid mind kirjutama pidevalt korduvad sisuliselt ühetaolised juhtumid, kus minu poole pöördusid inimesed, kel oli olnud algne soov soetada korter Hispaaniasse, aga peale kohapeal käimist ja reaalse olukorraga tutvumist sealt kiiresti põgenenud olid.

Peale internetiavarustest veidi põhjalikumalt soojale maale kinnisvara soetamise kohta uurimist leiti üles Alanya.ee, seejärel tuldi Lõuna-Türki kohapeale siinse olukorra ning kinnisvarapakkumistega tutvuma, peale mida otsustatigi loomulikult Türgi kasuks.

Selliseid praktiliselt üks-ühele juhtumeid on igal viimasel aastal olnud kümmekond.

 

 

Antud kirjatüki eesmärgiks on veidi valgustada inimesi, kel soojale maale eluaseme soetamise mõtte tekkides lööb miskipärast kohe esimesena ette Hispaania kinnisvara.

 

 

hispaania kinnisvara, kinnisvara hispaanias

Hispaania kinnisvara (tüüpilises äärelinnas)

hispaania kinnisvara

Kinnisvara Türgis (Alanya äärelinnas)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Esiteks saad sama raha eest Lõuna-Türgis rohkem.

Näiteks  100 000 euro eest saad Alanya parimas mereäärses äärelinnas (mis on sisuliselt välismaalaste linnaosa) 5 tärni hotelli normidele vastavalt ehitatud kortermajas kahetoalise väga korraliku korteri.

Kortermaja ise on nagu viimasepeal SPA-hotell.

Ehk siis elanike käsutuses on erinevad saunad, suur bassein, hästi korralik spordisaal, internet, laste mängutoad jne., jne. Ja selle kõige kasutamise eest on tuleb maksta maja haldustasu ainult ca 30-40 eurot kuus korteri kohta..

Seda, millise Hispaania kinnisvara omanikuks selle raha eest saada on võimalik, ma siia parem kirja panema ei hakka, sest see on lihtsalt liiga kole.

Kui on huvi, siis googelda nii kinnisvara Costa del Sol’is (maailmas viimasel ajal küll tuntud rohkem kui Costa Del Crime), Tenerifel, Valencias, Barcelonas või mis iganes kant Hispaanias huvitav tundub. Ja näed, mis vähegi normaalses piirkonnas (tea et Hispaaniale eripäraselt võib hea piirkonna ja no-go tsooni vahe olla vaid paarsada meetrit) Hispaania kinnisvara (korralik) maksab :)

 

Ka on Hispaanias kinnisvara jooksvad kulud kordades suuremad kui Türgimaal.

Lisaks on Türgis absoluutselt kõik, sh. toit, riided, kodukaubad, ravimid, tervisekindlustus, hobidega tegelemine ja transport tunduvalt soodsama hinnaga kui Hispaanias.

 

Olen rääkinud paljude Türgis Alanyas elavate eestlastega, kes siin korterit omavad, ning absoluutselt kõik kinnitavad justkui ühest suust, et üle 100 euro ei suuda siin ühes kuus kuidagi ära kulutada… Ja selle sees on eluasemekulud, toit-jook, ravimid, transport, esmatarbekaubad ja kõikvõimalikud ettenägematud kulutused.

 

Teiseks on Türgis (eriti Lõuna-Türgi kuurortlinnades) elamine-olemine oluliselt turvalisem kui mistahes paigas Hispaanias.

Hispaania ning selle alla kuuluvate Kanaari saarte puhul ei saa ka üle ega ümber seal lokkavast kuritegevusest. Seal on varguste puhul tegemist sisuliselt tööstusharuga.

Levinud on ka vägivaldne kuritegevus, kusjuures eksisteerivad piirkonnad, kuhu valgetel (eriti naistel ja pimedal ajal) asja pole. Kohalik politsei ei ilmuta aga araablaste ning mustanahaliste toimepandud kuritegudele reageerimisel tavaliselt entusiasmi, nende huvides on kuritegevuse statistika hoida nii madal kui võimalik.

Ainult vahest harva pääseb näiteks “igavese kevade saare” reaalset köögipoolt ajakirjandusse – LINK

Lisaks käib Hispaania majandus järjest alla, töökohad kaovad ning see ainult suurendab kuritegevust. Ja mingitki valgust antud tunneli lõpus paraku ei paista.

Kuritegevus puudub Lõuna-Türgi kuurortides praktiliselt täielikult.

Ka kena napis riietuses ning ülemäära napsitanud naisterahvas võib siin öösel kogemata eksida ükskõik kuhu linnaossa, mitte midagi temaga ei juhtu.

Kuigi suhtlen siin igapäevaselt väga laia ringkonnaga (nii kohalike kui välismaalastega), siis ma ei suuda meenutada, millal viimati kuulsin et kelleltki oleks midagi varastatud või suisa röövitud.

 

Bürokraatia

Igasugune asjaajamine, alates kinnisvara ostmisest kuni enda isiku kohalikus bürokraatiamasinas arvele võtmiseni on Hispaanias kordades keerukam-tülikam-kulukam kui Türgis.

Kuigi siinkohal on Türgis elamisel võrreldes Hispaaniaga ka 1 miinus – kui viibida kohapeal poole aasta jooksul rohkem kui 3 kuud, siis tuleb teha elamisluba.

Samas selle miinuse teeb olematuks fakt, et kui oled soetanud Türgis kinnisvara läbi korraliku kinnisvarabüroo (töötan ise Alanya lahedaimas kinnisvarabüroos Ceren Invest ), siis meil toimib ka järelteenindus – iga klienti aidatakse ka peale kinnisvara ostu mistahes küsimustes, sh. ka elamisloa asjus. Reaalsuses käib asi nii, et viid kinnisvarabüroosse oma passikoopia+ foto + 200 eurot ja nemad hoolitsevad elamisloa eest.

 

 

Kohalikud inimesed ja nende suhtumine

Hispaanias pole kohalike suhtumine idaeurooplastest immigrantidesse tihtipeale just suurem asi, hästi pehmelt öeldes. Negatiivne kohalike suhtumine ei ole seal tunnetatav turistina luurel käies. Nagu igalpool mujalgi turismipiirkondades, kogevad ka kõik Hispaanias viibivad turistid väga sõbralikku suhtumist igasugu teenindajate ja turistinänni müüjate poolt.

Aga kui sul on seal oma elamine, siis puutud kokku hoopis teistsuguste inimestega, kes enam ei näitle.

Reaalsuses on idaeurooplane seal vaat et kõige madalam ühiskonnaklass.

Kui näiteks seal massiliselt elutsevad ja mitte töötavad araablased ning mustanahalised on kohalike silmis vaesed ja kaastunnet väärivad põgenikud, siis idaeurooplased on tüüpiliselt nende jaoks konkurendid tööturul, keda eriti ei sallita.

Türgis ja eriti Alanyas on kohalike suhtumine eestlastesse mõnus. Ja ma ei pea kohalike all silmas mitte turistidele pugevaid ebasiiraid tegelasi, vaid tavainimesi.

Kui üritada kirjeldada tavatürklase suhtumist meisse, siis ilmselt kõige parem on mõelda sellele, et kuidas eestlased suhtuvad lääne inimestesse. Täpselt samasugune on keskmise türklase alateadlik suhtumine eurooplastesse.

Ja eestlane on nende jaoks eurooplane. Nad ei tee mitte mingisugust vahet ida-või lääneeuroopa inimestel.

Veel on hea teada, et Lõuna-Türgis Alanya piirkonnas on ka märkimisväärne kohalike eestlaste (kellest enamus on Eesti kliima eest pagenud pensionärid) arvukus. Rohkem kui kahesajal eestlasel on Alanya parimas äärelinnas Mahmutlaris oma korter.

 

 

Perspektiiv

Ütleme otse – Hispaania riik käib järjest alla, täpselt nagu ka Itaalia ning Kreeka. Tööpuudus suureneb ning samuti ka kuritegevus.

Need maad on otsesel mädasoo-kursil (hästi viisakalt öeldes) juba jupp aega, kuna riikide eesotsas on stabiilselt punakaslillad valitsused…

Riigi seisukorrast annab alati üsna hea ülevaate üks indikaator – kui küsida kohalike noorte käest, et kelleks ja kuidas nad tahavad saada.

Kõige hullem variant on see kui suur enamus noori selle peale kostab, et tahab kuidagi saada riigiametnikuks.

Ja täpselt nii vastab paraku enamus Hispaania noori.

See näitab, et vasakpoolne ajupesu on riigi täielikult tuksi keeranud ja sellest tulenevalt ei paista lähimatel aastakümnetel muud kui süvenev vaesus, viletsus ja sellest omakorda tulenev kuritegevus.

Riik on aga elutervel kursil, kui valdav osa noortest antud küsimuse peale vastab, et esiteks katsun omandada nii hea hariduse kui võimalik ja seejärel teen karjääri kas era-või riigisektoris, aga võibolla hakkan üldsegi ettevõtjaks. Täpselt nii tänapäeva Türgi noored ka vastavad…

Kuigi Euroopa, sh. Eesti peavoolumeedia kujutab Türgit isepäisuse ja mitte tallalakkujaks olemise tõttu kui diktaatori poolt valitsetavat ebademokraatlikku riiki, siis reaalsuses on Türgi majandus korras, riigivalitsemise süsteem on mõistuspärane ja elanikele meeldiv.

Julgen väita et Türgi riik kestab ja edeneb, erinevalt Lõuna-Euroopa europrovintsidest.

 

 

Kokkuvõtteks

Loodan, et mõnelegi kaasmaalasele tuli siinne lugemine kasuks, st. pani veidike mõtlema ning ehk ka iseenda kupli all väljakujunenud mullist välja tulema.

Kuigi kõik hinnangud on ja jäävad alati subjektiivseteks, siis võin kinnitada, et siin kirjutatu põhineb nii Hispaanias kui Türgis pikemaajalisel kohapeal viibimisel ning väga paljude inimestega suhtlemisel.

Vaata ka siia: Türgi kinnisvara

Olen Türgis Alanyas kinnisvaraga tegelenud alates 2014.

Töötan Alanya lahedaimas kinnisvarabüroos Ceren Invest ning tegelen eestlastest kinnisvarahuvilistega.

Alati võid mulle helistada +372 511 2599 või kirjutada urmas@alanya.ee

2024 aastal viibin tihti Eestis, seega võime ka kohtuda.